''SİVRİCE DOĞA SPORLARI İLE BULUŞUYOR'' ÇALIŞTAYI YAPILDI

Okunma: 37
YEREL HABER 24 Eylül 2021 13:01
Videoyu Aç ''SİVRİCE DOĞA SPORLARI İLE BULUŞUYOR'' ÇALIŞTAYI YAPILDI
A
a

''SİVRİCE DOĞA SPORLARI İLE BULUŞUYOR'' ÇALIŞTAYI YAPILDI

''Sivrice Doğa Sporları İle Buluşuyor'' projesi kapsamında Doğa Sporları Çalıştayı Sivricede gerçekleştirildi. Çalıştaya Belediye Başkanı Turgay Gündoğan'da katılım sağlayarak ilçe için yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Sivrice Öğretmenevi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen Çalıştayda ilk konuşmayı yapan proje koordinatörü Reşat Cengiz, “Bu program kapsamında Sivrice’mizde doğa sporlarını nasıl geliştirebiliriz sorusunun cevabını bulabilmek için bugün gerçekleştireceğimiz doğa sporları çalıştayı, önümüzdeki 1 ay içerisinde ise Hazar Baba dağında doğayla buluşmak iyi gelecek sloganıyla dağ yürüyüşü gibi aktiviteler yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Sivrice İlçe Milli Eğitim Müdürü Özdal Akdemir, “Bu projede emeği geçen başta proje koordinatörüm olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bu projemizin ilimize, ilçemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Turgay Gündoğan ise, “Sivrice hakikatten çok nadir dünyada çok nadir bulunan bir coğrafyaya sahip. Bölgesinde her zaman söylüyoruz; tek olabilecek bir mekan. Hazar Gölüyle, Hazar Baba dağıyla, ormanlık alanlarıyla geçmiş tarihiyle ki Sivrice 1936’da kurulmuş deriz ama Sivrice’nin çok eski bir tarihi var. Bunu nereden anlıyoruz? Bunu Batık Şehrimizden anlıyoruz, en son yapılan arkeolojik kazılardan ortaya çıkan yapılardan anlıyoruz. Şimdi; tabi ki biz bu değerlerden faydalanabiliyor muyuz? Kanımca yeterince faydalanamıyoruz. Yani yeterince de değil hemen hemen hiç faydalanamıyoruz desek yeridir. Çünkü öyle bir coğrafyaya sahibiz ki her türlü etkinliğin yapılabileceği bir coğrafya.” şeklinde konuştu.

Sivrice Kaymakamı Yunus Emre Vural da, “Bugün ilçemiz güzel bir çalıştaya ev sahipliği yapacak. Geçtiğimiz haftalarda yine bu mekanda müzikte bir konserle birlikte olmuştuk. Şimdi de bilim dünyasının kıymetli üyelerini ilimizin, ilçemizin protokolüyle buluşturarak, yöneticileriyle buluşturarak gençlerimiz için, çocuklarımız için, memleketimiz için neler yapabiliriz onu konuşacağız. O açıdan çok büyük mutluluk ve heyecan duyduğumu belirtmek istiyorum. Başkanımız güzel cümleler sarf etti. Sivrice Sivricelilerin olmaktan çıktı. Artık burası bütün memleketin hatta dünyanın kullanımına sunuldu. Bir nazar boncuğu gibi Türkiye’nin dikkat ederseniz. Gölüyle, dağıyla inanılmaz güzelliklere sahip, inanılmaz bir potansiyele sahip. Başkanımız anlatırken ben bir anda gözümde çok güzel aroması, nektarı olan bir çiçeğe benzettim Sivrice’yi” diye ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından F.Ü Spor Bilimleri Fakültesinden Prof. Dr. Cengiz Arslan ve Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu ile Doç. Dr. Eyüp Yıldırım, doğa sporları çalıştayında konuşmacı olarak panel yaptılar. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat