112’Yİ GEREKSİZ MEŞGUL EDEN YANDI

Okunma: 600
GÜNCEL 10 Temmuz 2018 16:41
Videoyu Aç 112’Yİ GEREKSİZ MEŞGUL EDEN YANDI
A
a

112’Yİ GEREKSİZ MEŞGUL EDEN YANDI

 112’yi asılsız çağrılarla meşgul edenler, başınız dertte… Yeni yayımlanan KHK'ya göre, 112 Acil Çağrı Merkezi'ni asılsız ihbarla meşgul edenlere valiliklerce 250 lira idari ceza uygulanacak.
Bunu yapanlar; başınız dertte… Sevgilisinden ayrılan da çamaşır makinesi bozulan da yemek siparişi vermek isteyende 112’yi arıyor, durum böyle olunca asılsız çağrıların sayısı başını alıp gidiyor. Elazığ Acil Sağlık Merkezi’ne günde bin 850 çağrı geliyor ancak gelen çağrıların yüzde 94’ünü asılsız çağrılar oluşturuyor… Yeni yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile asılsız çağrıların önüne geçilmesi hedefleniyor. “ÇAĞRI MERKEZİMİZİ LÜZUMSUZ RAHATSIZ EDENLERE 250 TL PARA CEZASI UYGULANACAK” Para cezası hakkında bilgiler vererek, vatandaşlara öneli uyarılarda bulunan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat, “Teknolojiyi kötü kullanabiliyoruz. Bilgilendirmeler, kamu spotları çok işe yaradı. Yine de bunlardan anlamayanlar için de KHK ile ceza verilecek.
 Çağrı merkezimizi lüzumsuz rahatsız edenlere 250 TL para cezası uygulanacak. Bunu da arayacak olanların bilmesi lazım. Bu uygulanacak bir cezadır ”dedi. “BAKANIN ALDIĞI ÇOK YERİNDE BİR KARAR” Müdür Doç. Dr. Polat, “Bu çok önemli ve güzel bir karar. Bizim 24saat personelimiz hizmet vermekte, can kurtaramaya çalışıyor ama bir takım insanlar lüzumsuz şeylerle buna engel oluyor bunun bir bedeli olması lazım. Bakanın aldığı çok yerinde bir karar”ifadelerini kullandı. Sağlık çalışanları ise bu uygulamadan oldukça memnun…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat