26 FAYDALI MODEL VE TASARIMIN TESCİL SÜRECİ OLUMLU SONUÇLANDI

Okunma: 39
GÜNCEL 29 Temmuz 2021 13:10
Videoyu Aç 26 FAYDALI MODEL VE TASARIMIN TESCİL SÜRECİ OLUMLU SONUÇLANDI
A
a

26 FAYDALI MODEL VE TASARIMIN TESCİL SÜRECİ OLUMLU SONUÇLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan fikri mülkiyet çalışmaları kapsamında patent, faydalı model, tasarım ve marka çalışmaları sürecinde Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi 2020/21 eğitim öğretim yılında 30 faydalı model ve tasarım tescili için Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığına başvuruda bulundu.

Yapılan başvurular sonucunda 26 faydalı model ve tasarımın tescil süreci olumlu sonuçlandı.

Bilim ve Sanat Merkezinde görev yapan ve patent, faydalı model ve tasarım çalışmalarında yer alan öğretmenler ile yöneticiler Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk’ü ziyaret ederek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

Kurum Müdürü Zülfü Yapıcı yaptıkları çalışmalar sonucunda öğretmen ve öğrencilerin yaptıkları çalışmaların koruma altına alındığını ve tescillendiğini, özellikle Türk Patent ve Marka Kurumu istatistiklerinde Elazığ'la ilgili verilerde yapılan çalışmaların önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından da yaptıkları başarılı çalışmalar için Teşekkür Belgesi ile ödüllendirilen kurumun öğretmen ve yöneticilerini tebrik eden Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, 1000 Okul Projesi kapsamında Bilim ve Sanat Merkezlerinin patent, faydalı model ve tasarım tescil çalışmaları kapsamında çalışmalar yaptıklarını ifade ederek;
“Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi bu alanda yaptığı başarılı çalışmalarla ilimizdeki fikri mülkiyet çalışmalarının artmasına da katkı sağlamıştır. Bilim ve Sanat Merkezimiz son yıllarda yaptığı başarılı çalışmalarla bizleri de gururlandırmıştır. Kurumumuzda özveriyle çalışan tüm öğretmenlerimi ve yöneticilerimizi yaptıkları başarılı çalışmalar nedeniyle bir kez daha kutluyorum.” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat