4 BİN METREKARE ALANA ÇÖKELEK TESİSİ KURDU

Okunma: 586
YEREL HABER 22 Haziran 2018 10:34
Videoyu Aç 4 BİN METREKARE ALANA ÇÖKELEK TESİSİ KURDU
A
a

4 BİN METREKARE ALANA ÇÖKELEK TESİSİ KURDU

Elazığ'da, dede mesleğini devam ettiren Murat Uymaz, devletten aldığı destekle 4 bin metrekare alana çökelek işleme tesisi kurup, istihdam yarattı.
Dede mesleğiyle istihdam alanı oluşturmak için çökelek tesisi kurmaya karar veren 37 yaşındaki Uymaz, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna proje sundu. Uymaz, 1 milyon 532 bin lira bütçeli projesi için 845 bin lira hibe almaya hak kazandı.
Aldığı hibeyle 6 ay önce 4 bin metrekare alana Avrupa Birliği standardında bir tesis kuran Uymaz, köylülerden toplanan çökeleklerin tuzlanıp paketleme yapıldığı tesiste 30 kişinin de istihdam edilmesini sağladı.
Dede mesleğini büyütmenin mutluluğunu yaşayan Uymaz, yaklaşık bin köylüye ekmek kapısı olurken ürünlerini Türkiye'nin her bölgesine gönderiyor.
Uymaz yaptığı açıklamada, Fırat Üniversitesi Biyoloji Bölümü mezunu olmasına rağmen dede mesleğini devam ettirdiğini söyledi.
Dedesinin ve babasının yıllarca bu işi birlikte yürüttüğünü belirten Uymaz, kendisinin biyoloji öğretmeni olmak istediğini ancak dede mesleğini devam ettirmeye karar verdiğini anlattı.
"DEVLETİN DESTEĞİ OLMASAYDI YERİMİZDE SAYIYOR OLACAKTIK"
Dede mesleğini büyütmeye çalıştıklarını dile getiren Uymaz, "Daha önceki küçük yerimiz kapasitemizin altındaydı. Devletin hibesi olmasaydı, bu işletmeyi genişletemezdik. Sadece eski yerimizde modernizasyon yaparak aynı kapasiteyle devam ederdik, olduğumuz yerde kalırdık." diye konuştu.
İşletmelerinde ağırlık olarak çökelek ürettiklerini, müşterilerin talebi üzerine tulum peyniri de yaptıklarını aktaran Uymaz, ürünlerini Türkiye'nin her bölgesine gönderdiklerini bildirdi.
"KÖYLÜNÜN CEBİNE SICAK PARA GİRİYOR"
"Devletin desteğiyle dede mesleğini büyüttük şu an büyük bir işletme olduk. İnşallah daha da büyürüz. Birçok kişiye istihdam sağladık. Bingöl, Elazığ, Erzincan ve Tunceli'nin bütün köylerinden ürün alıyoruz." diyen Uymaz, böylece köylülerin de ürünlerinin değerledirildiğini, onların cebine sıcak para girdiğini ifade etti.
Uymaz, birçok kişiye istihdam sağladıklarını anlatarak, "Devletin verdiği desteklerle daha modern ve güzel tesisler açılır. Bölgemizin yatırımına çok büyük bir katkı sunacaktır. Elazığ'a büyük bir katkı verdiğimizi düşünüyorum. Öncelikli hedefimiz işletmemizi geliştirip pazarımızı artırmak." şeklinde konuştu.
Tesiste çalışan Gıda Mühendisi Ali Yıldırım da çalışanların hijyene önem verdiğini, köylerden gelen ürünlerin hijyenik yönden denetimlerini yaptıklarını anlattı.
Çökeleğin kalsiyum değeri yüksek bir ürün olduğuna işaret eden Yıldırım, "Kurumsal bir firma olma yolundayız. Daha fazla aileye iş imkanı sunmak istiyoruz." diye konuştu.
Tunceli'nin Pertek ilçesinden ürün getiren Ekin Ertürk de köylüler için böyle bir işletme açılmasının faydalı olduğunu belirtti.
Ertürk, "Köyde yaptığımız ürünleri buraya getiriyoruz. Kazancımız bu sayede iyi oldu. Ekmeğimizi bu işletmeden kazanıyoruz. Hem köylü hem biz hem de işletme sahipleri ekmek yiyor. Elazığ'da böyle işletmelerin çoğalmasını istiyoruz." dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat