ABDULLAHPAŞA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Okunma: 32
GÜNCEL 23 Şubat 2021 11:53
Videoyu Aç ABDULLAHPAŞA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ HAYATA GEÇİYOR
A
a

ABDULLAHPAŞA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Abdullahpaşa Mahallesi’nde 9 bin 264 metrekare alan üzerine 150 adet konut ve 16 adet iş yeri inşa edilecek. 
Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; ‘Abdullahpaşa Mahallesi 684. Adada 4,5,6,7 ve 8 nolu taşınmazlar üzerinde kat karşılığı yapılacak kentsel dönüşüm projesinin birinci ihalesi, 2 Mart Salı günü saat 14:00’de ElazığBelediyesi Encümen Salonunda gerçekleştirilecektir. İhaleye katılmak isteyen firmalar ihale şartnamesini mesai saatleri içerisinde Elazığ Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü’nden temin edebileceklerdir.İhaleye katılmak isteyenlerin ihaleye ilişkin tüm detaylı bilgilere Elazığ Belediyesi internet sitesindeki E-BELEDİYE-İHALE ve Doğrudan temin sayfasından ulaşılabilirler’ ifadelerine yer verildi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat