BADEM ADASI'NDA HASAT ZAMANI

Okunma: 415
GÜNCEL 10 Eylül 2019 11:00
Videoyu Aç BADEM ADASI'NDA HASAT ZAMANI
A
a

BADEM ADASI'NDA HASAT ZAMANI

Elazığ'ın Ağın ilçesinde yer alan 3 tarafı sularla çevrili olması nedeniyle yarım ada konumunda görsel bir güzellik sunan ve üzerinde 4 farklı türden 10 bin adet badem ağacından ismini alan ada da hasat başladı.
Elazığ'ın Ağın ilçesinde yer alan 3 tarafı sularla çevrili olması nedeniyle yarım ada konumunda görsel bir güzellik sunan ve üzerinde 4 farklı türden 10 bin adet badem ağacından ismini alan ada da hasat başladı. Çoğunluğu kadın 25 kişinin çalıştığı badem adasında bu yıl bin tondan fazla hasat beklendiği öğrenildi.
Türkiye'nin önemli badem üretim yerlerinden olan ve 6 bin dekar alanda yılda yaklaşık bin ton bademin yetiştirildiği Ağın ilçesinde hasat başladı. İlçe genelinde başlayan hasatta en güzel görüntüyü, kaymakamlık tarafından işletilen Badem Adası verdi. Keban Baraj Gölü Havzasında 3 tarafı sularla çevrili olan Badem Adasın'da 4 farklı türden 10 bin adet badem ağacı bulunduğu belirtildi.Kaymakamlık tarafından İş-Kur üzerinden alınan çoğunluğu kadın 25 kişilik ekip adada günlük 200 ağaçta hasat yapıyor. Makine ve elle silkelenen bademler toplanıp, kurutulduktan sonra satışa sunuluyor. Geçen sene 800 ton rekolte elde edilen adadan bu sene bin tondan fazla badem çıkması bekleniyor. Sık sık adayı ve çalışanları ziyaret eden Kaymakam Fatih Cıdıroğlu, katma değer olarak daha fazla gelir elde etmek amacıyla ilçede badem işleme tesisi kurmak için çalışma yaptıklarını da aktardı.
BU YIL BİN TON ÜRETİM BEKLENİYOR
Türkiye geneline 300 bin dekar alanda 800 bin ton badem üretimi gerçekleştirildiğini anımsatan Kaymakam Fatih Cıdıroğlu, geçtiğimiz yıl sadece Ağın ilçesinde ise 6 bin dekarda 800 ton badem üretimi gerçekleştirdiklerini, bu yıl ise bin 33 ton hasat yapmayı planladıklarını aktardı.
Türkiye'nin badem üretiminde yüzde birini karşıladıklarını da anımsatan Cıdıroğlu," 2021 yılında hedefimizde de 9 bin dekar alanda yüzde 2,5 üretim yapmayı planlıyoruz. Ağın'da badem, teşviklerle iyi bir yol aldı. Aslında Ağın yerli bademi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Bu yıl adada rekolte olarak bin 33 ton badem bekliyoruz. Bu badem adası dediğimiz alanda kaymakamlığımız tarafından 360 dekar alanda 10 bin adet badem dikimi yapıldı. 2010 yılından bu yana yıllık 6-9 ay, yüzde 80 bayanların oluşturduğu İş- Kur destekli 25 çalışanı ile bademcilik projeleri uygulanmaktadır"dedi.
İLÇEDE GELİR KAPISI OLDU
Badem adasında yerli ırk olarak 4 çeşit badem üretimi yapıldığına değinen Cıdıroğlu," Bademi ham olarak işlenmemiş bir şekilde üreticiden tüketiciye satıyoruz. Katma değer olarak daha fazla gelir elde etmek amacıyla badem işleme tesisleri kurma planlarımız var. Tabi ki bu özel sektör girişimleri ile olursa daha güzel olacaktır. Bademin kırılması, paketlenmesi, işlenmesi, badem şekeri ve badem ezmesi gibi farklı ürünler üretmek üzere özel sektör girişimcileri ile özel bir badem işleme tesisi kurmak katma değer katacaktır"diye konuştu.
2010 yılından itibaren bademin bölgede gelir kapısı olduğunun altını çizen Cıdıroğlu,ilçe için bademin önemli bir kaynak haline geldiğini ifade etti.
GÜNLÜK 200 AĞAÇTA HASAT
Sabah erkenden hasada başladıklarını aktaran işçilerden Kemal Öksüzoğlu, "Ağın kaymakamlığına ait badem adasında çalışıyoruz. Brandamızı seriyoruz burada 4 çeşit badem olduğu için sırası ile indiriyoruz. Günde ortalama 200 ağaçta hasat yapıyoruz" şeklinde konuştu.
3 çocuk okutan ve badem adasında çalışarak evini geçindiren Yıldız Ak ise bademin kendileri için gelir kapısı olduğunu, bu sayede aile geçimini sağladığını aktardı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat