saat FLAŞ HABER

BAKKALLARA BAKA KALMA

Okunma: 286
GÜNCEL 23 Mart 2019 14:52
Videoyu Aç BAKKALLARA BAKA KALMA
A
a

BAKKALLARA BAKA KALMA

Şehit Önder Pınar Ortaokulu Bakkallara Baka Kalma projesi kapsamında Aksaray Mahallesi’nde bulunan bakkalları ziyaret etti. Şehit Önder Pınar Ortaokulu öğrencileri bakkalları ziyaret ederken hem alışveriş yaptı hem de Bakkallara Bakakalma adlı projenin afişlerini astı.
TOP: HER AY BURADA 50 MİLYON PARA İL DIŞINA ÇIKIYOR
 Bakkalları gezerek projenin tanıtımını yaptıklarını belirten Bakkallar ve Tekel Bayiler Oda Başkanı Cebrail Top,  Her zaman olduğu gibi yerel esnaflarımıza, yerel ürünlerimize, yöresel ürünlerimize halkımızın destek olmasını istiyoruz. Her zamanda söylediğim gibi; her ay burada 50 milyon para il dışına çıkıyor, eğer bu para il dışına çıkıyorsa, bu il de ne istihdam olur, ne işsizliği önleyebiliriz. Bu anlamda geleceğimiz olan, nesillerimiz olan çocuklarımıza bu kültürümüzü yatmamız için bu projeye herkesin destek olmasını istiyorum dedi.
BAHŞİ: BAKKALLARIMIZA YANLARINDA OLDUĞUMUZU BELİRTMEK İÇİN BURADAYIZ
Memur-Sen Başkanı İbrahim Bahşi, Bakkallara baka kalma projesi kapsamında, Mahalle aralarında tek tükte olsa sayısı azalsa da bu kültürü yaşatma amacıyla yapılan bu projeye destek vermek ve bakkallarımıza yanlarında olduğumuzu belirtmek için buradayız dedi.
GÜRGÖZ: TOPLUMDA BİLİNÇ OLUŞTURMAYI HEDEFLEMEKTEYİZ
 Şehit Önder Pınar Ortaokulu Teknoloji Tasarım Öğretmeni Seçil Gürgöz ise, Projedeki amacımız; Bakkal mesleği ve bakkal kültürünü öğrencilerimizle birlikte yaşatarak ve canlandırarak toplumda bilinç oluşturmayı hedeflemekteyiz. Bu kapsamda ziyaretlerimiz devam edecek dedi. Ardından Bakkallara Bakakalma” projesine destek veren Memur-Sen İl Başkanı İbrahim Bahşi’ye plaket verildi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat