BAŞHEKİM PROF. DR. İRFAN KAYGUSUZ GÖREVİNE BAŞLADI

Okunma: 69
GÜNCEL 30 Eylül 2020 14:48
Videoyu Aç BAŞHEKİM PROF. DR. İRFAN KAYGUSUZ GÖREVİNE BAŞLADI
A
a

BAŞHEKİM PROF. DR. İRFAN KAYGUSUZ GÖREVİNE BAŞLADI

Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimliğine atanan Prof. Dr. İrfan Kaygusuz görevine başladı.
Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş tarafından Üniversite Hastanesi Başhekimliği görevine getirilen Prof. Dr. İrfan Kaygusuz görevine başladı. Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimlik servisinde düzenlenen törenle Prof. Dr. Kaygusuz görevi Prof. Dr. Refik Ayten’den devraldı. Gerçekleştirilen devir teslim töreninde yeni Başhekim İrfan Kaygusuz hizmetlerinden dolayı eski Başhekim Refik Ayten’e çiçek takdim etti. Prof. Dr. Ayten’de yeni başhekim Prof. Dr. Kaygusuz’a çiçek takdim ederek başarılar diledi.
FIRAT ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ BAŞHEKİMİ PROF. DR. İRFAN KAYGUSUZ KİMDİR?
Prof. Dr. İrfan Kaygusuz 1967 Yılında Elazığ’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimimi Malatya’da tamamladıktan sonra 1985 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Tıp eğitimime başladı. 1986–1987 eğitim-öğretim yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ne yatay geçiş yaptı. Aynı üniversiteden 1991 yılında mezun oldu. 1991–1992 yılları arasında Ağrı İli Eleşkirt İlçesi Tahir sağlık Ocağında ve 1992–1994 yılları arasında Elazığ İli Cumhuriyet Sağlık Ocağı’nda pratisyen hekim olarak çalıştı. 1994 nisan dönemi Tıpta Uzmanlık Sınavını kazanarak Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak akademik hayatıma başladı. 1998 yılında “Özefagus Koroziv Yanıklarının İyileşmesinde Interferon–alfa-2b ve Octreotide Etkinliği” adlı tezimle ihtisasımı tamamladı ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı oldu. Daha sonra 1999 yılında aynı anabilim dalına yardımcı doçent doktor olarak atandı. 14.04.2004 tarihinde girdiğim doçentlik sınavını başararak Üniversite doçenti unvanını aldı. 18.09.2009 tarihinde Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’nda Profesör kadrosuna atandı. 1219 sayılı Tababet ve Şubatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun ve ilgili uzmanlık eğitimi mevzuatı hükümlerine göre ağız yüz ve çene cerrahisi alanında yaptığı çalışmaları Tıpta Uzmanlık Kurulu tarafından değerlendirilmesi sonucunda 13.09.2012 tarihinde 311 sayılı karar ile Ağız Yüz ve Çene Cerrahisi uzmanı unvanını aldı. Halen Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’nda profesör doktor olarak çalışmakta. İngilizce bilmekte. Evli ve iki çocuk babasıdır.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat