BAŞKAN KURNAZ: KREDİ ÖDEMELERİNİN ERTELENMESİNDEN YANAYIZ

Okunma: 55
GÜNCEL 17 Ocak 2021 13:42
Videoyu Aç BAŞKAN KURNAZ: KREDİ ÖDEMELERİNİN ERTELENMESİNDEN YANAYIZ
A
a

BAŞKAN KURNAZ: KREDİ ÖDEMELERİNİN ERTELENMESİNDEN YANAYIZ

Harput Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Turan Kurnaz, deprem nedeniyle verilen kredilerin geri ödemelerinin sektörel bazda ertelenmesinden yana olduğunu söyledi.
Harput Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Turan Kurnaz, açıklamalarda bulundu. Harput Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Kurnaz, çalışmalarından bahsederek, galericiler sitesindeki dükkânların oradaki esnafa satılacağını, bu konuda esnafa yardımcı olacaklarını söyledi.
KURNAZ: BU KREDİYİ SAĞLAYABİLECEK GÜCÜMÜZ VAR
Başkanı Kurnaz, “Galericiler sitesindeki dükkanları belediye oradaki esnafımıza satacak. Dükkânlarımız şu an ki değeri 280 – 300 – 320 bin civarında. Biz esnaf kefalet olarak oraya da bu desteği sağlayacağız. Bankalardan 1,71.81.90!dan kredileri alması gerekirken mevcut esnaf kefaret kredi kooperatifi olduğu yerde esnafımızı bankalara düşürmeyeceğiz. Düşük faizle şu anki 1. 01. 2021 yılındaki faiz oranımız 4,5’tu. Şimdi 8,5 oldu. yani piyasa ekonomiye göre 0.70 faiz oranımız. Bunun için ciddi anlamda güçlü olmayan bir kooperatif. Gücünü klasmanından alan, kasasında parası varsa o gücü varsa o galericiler sitesindeki esnafımıza ciddi anlamda bu krediyi sağlayabilecek gücümüz var” dedi.
KURNAZ: 400 TRİLYON OLDUĞUNU HERKESİN BİLMESİ LAZIM
Başkan Kurnaz, kredilerle birlikte 400 milyonun şehre geldiğini, bu kredilerin yüzde 50’sinin tarafından ödendiğini söyleyerek, “Eski para ile 400 trilyon bir para var. Bu para hazine kaynaklı. Bu 400 milyon paranın %50 faizini hazine ödüyor, %50’sini esnaf ödüyor. Bu ne demektir? Bir şehrin ekonomisinin kalkınabilmesi için ciddi anlamda cüzi bir faizle esnafını kalkındıran bir kurum ve finansın olması lazım. O finansta esnaf kefalettir. Elazığ şu anda 3 tane Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatiflerinin dağıtmış olduğu dağıtacağı gücünün 400 trilyon olduğunu herkesin bilmesi lazım” diye konuştu.
KURNAZ: KİMSE ŞU ANDA GİDİP OTURMAZ
Pandemi döneminde belli meslek gruplarının iş yapamadığını belirten Kurnaz, kısıtlamaların olduğu dönemde kahvehaneler açılsa dahi, vatandaşların gitmeyeceğini ifade ederek, “Öyle meslek guruplarımız var ki 10 aydır iş yapmamış, okul servisleri, kantinler ve kahveciler. Borcunu yatırmayan insan yok ki. Bu dönemde. Düşünün Cenab-ı Allah bu laneti bir an önce başımızdan def eder. Nisan, mayıs, haziran ayına doğru insanların bu hastalıktan tedirgin olmaması için. Şimdi kahveciler açılsın diyorlar, tamam açılsın ama kimse şu anda gidip oturmaz. Korkuyorlar insanlar. Toplumun artık eski hayatıma dönebilmem için benim inanmam lazım ki ben o kahveye gidip oyunda oynayayım, eğleneyim, çayımı içeyim” ifadelerini kaydetti.
KURNAZ: SEKTÖREL BAZDA ERTELENMESİNDEN YANAYIM
Elazığ’a pozitif ayrımcılığın yapılması gerektiğini ifade eden Başkan Kurnaz, kredi ödemelerinin ertelenmesinin sektörel bazda olmasından yana olduklarını vurgulayarak, “Elazığ’ın şu an pandemiden dolayı ertelenme dediği zaman dürüst konuşmamız lazım. O zaman Türkiye’nin bütün kredilerinin ertelenmesi lazım.  Ama Elazığ’a artı bir pozitif ayrımcılığın yapılması lazım depremden dolayı. Biz bunu genel başkana söyledik. Bir çalışma olduğunu söylüyorlar TESKOM bazında ama bu sadece onun elinde değil, maliye bakanlığının, Halk bankasının da destek olması lazım. Yani insanların elinde olan bir olay. Şimdi faizsiz krediyi verdik. Neye binaen verdik? Depremden dolayı verdik. Devlette diyor ben 1 yıllını erteledim. Bundan sonra ben geçen basın açıklamamda sektörel bazda ertelenmesinden yanayım. Yani bir kantinci, kahvesi, servis şoförlerinin ertelenmesinden yanayım” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat