BAŞKAN TARHAN: ESNAF İŞLETMELERİNİN ARTIK ACİLEN AÇILMASI LAZIM

Okunma: 57
GÜNCEL 17 Ocak 2021 17:05
Videoyu Aç BAŞKAN TARHAN: ESNAF İŞLETMELERİNİN ARTIK ACİLEN AÇILMASI LAZIM
A
a

BAŞKAN TARHAN: ESNAF İŞLETMELERİNİN ARTIK ACİLEN AÇILMASI LAZIM

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapanan lokantacıların tekrardan açılmasını öneren Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Odası Zülfü Tarhan, “Esnaf işletmelerinin artık acilen açılması lazım. Tüm ülkenin kalbi olan esnafın mağduriyetinin bir nihayete erdirilmesi zaruridir” dedi.
Koronavirüs’ün yayılımı engellemek amacıyla tüm Türkiye’de kısıtlamalar arttırılmıştı. Bu kısıtlama kapsamında Lokantacıların da sadece paket servis yapmasına izin verildi. Sadece paket servis ile geçinemeyen Lokantacılar, tekrardan eski düzene geçmek istediklerini belirtti. Lokantacılar adına açıklama yapan Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Odası Zülfü Tarhan ise, “sağlık elbette önemli fakat insanlarımızın ihtiyaçları, geçimleri yani hayat mücadelesi de söz konusudur” ifadelerini kullandı. Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Zülfü Tarhan’ın açıklamaları şöyle;
ESNAF İŞLETMELERİNİN ARTIK ACİLEN AÇILMASI LAZIM
Esnaf işletmelerinin ARTIK ACİLEN açılması lazım. Yüz binlerce işletmemiz uzun süredir kapalı. Bu işletmelerde çalışan milyonlarca çalışanımız, bu işletmelerden elde edilen gelirle geçimini sağlayan milyonlarca ailemiz var. Tüm ülkenin kalbi olan esnafın mağduriyetinin bir nihayete erdirilmesi zaruridir.
TÜM TEDBİRLER ALINARAK BU İŞYERLERİN AÇILMASI GEREKMEKTEDİR 
Lokanta, Restoran, Cafe Pastane vb. işyerlerimiz başta olmak üzere yaklaşık 1 yıldır kapalı işletmelerimizle ilgili ciddi masa mesafe önlemleri alınarak, oturma saatleri ayarlanarak, HES kodu sorgulaması vesaire tüm tedbirler alınarak bu işyerlerin açılması gerekmektedir. “YANİ HAYAT MÜCADELESİ DE SÖZ KONUSUDUR” Evet sağlık elbette önemli fakat insanlarımızın ihtiyaçları, geçimleri yani hayat mücadelesi de söz konusudur. Kredilerimiz, kiralarımız, Elektrik Su Doğalgaz SGK masraflarımız daha birçok faturalarımız var. Bu ciddi sebeplerden ötürü gerekli tüm tedbirler alınarak kademeli olarak da olsa artık yasaklar kaldırılmalıdır. Öncelikle ve ivedilikle hafta içi hizmet sektöründe oturma konusu çözülmelidir. Bu kapsamda çözüme yönelik atılan her adım yüz binleri bulan esnafımızı, çalışanlarımızı bir nebze de olsa rahatlatacaktır.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat