BAŞKAN TÜRKOĞLU: HERKES MESLEĞİNİN ADABINA GÖRE DAVRANSIN

Okunma: 36
GÜNCEL 24 Temmuz 2020 13:43
Videoyu Aç BAŞKAN TÜRKOĞLU: HERKES MESLEĞİNİN ADABINA GÖRE DAVRANSIN
A
a

BAŞKAN TÜRKOĞLU: HERKES MESLEĞİNİN ADABINA GÖRE DAVRANSIN

Elazığ Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonları Esnaf Odası Başkanı Nizamettin Türkoğlu; Kurban Bayramında yoğunluk oluşmaması için erkek kuaförleri 26 Temmuz pazar günü, bayan kuaförlerimizde 28 Temmuz salı günü işletmelerini açabileceklerini söyledi.
Başkan Türkoğlu; “ Korona virüsten dolayı vatandaşlarımız dikkat etsin. Kuaförlere fazla yoğunluk oluşturmasın. İşletmelerimizin Pazar ve Salı günü açık olması hem vatandaşlarımızı hem de vatandaşlarımızı rahatlatacak. Eski bayramların yoğunluğu da kalmadı.Eskiden bayramdan önce 3 gün evlerimize gidemezdik. Şimdi o işlerimiz kalmadı. Vatandaşlarımız korona virüs psikolojisini atlatamadı. Pandemi sürecinde nedense hem kuaförler ve güzellik salonları konuşuldu. Bir profesör çıkıyor kuaför, bilim adamı çıkıyor güzellik salonları söylüyor. Herkes kuaförler üzerinden pirim yaptı. Şunu iddia ediyorum ilimizdeki bulunan bizim esnaflarımızı gezsinler meslektaşlarımız, tüm kurallara harfiyen uyuyor. Buradan vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum, hiçbir şekilde tedirgin olmadan gidip kuaförlerden bakımlarını yaptıra bilirler. Esnaflarımız, ilk günkü alınan pandemi sürecindeki tedbirleri kuralları aksatmadan uyguluyorlar. Vatandaşlarımızın tedirgin olmalarının sebebinin basında konuşulmamız. Bu kuaförden başka meslek yok mu, bu ülkede hep bizim esnaflarımız mı konuşulacak. Yazık esnaflarımıza onlarda evine ekmek götürüyor. Esnaflarımızın pandemi sürecinde bu kadar konuşulması doğru değil”.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat