BAŞKAN ULAŞ: BANKALAR ESNAFLARI MAĞDUR EDİYOR

Okunma: 113
GÜNCEL 3 Nisan 2020 15:19
Videoyu Aç BAŞKAN ULAŞ: BANKALAR ESNAFLARI MAĞDUR EDİYOR
A
a

BAŞKAN ULAŞ: BANKALAR ESNAFLARI MAĞDUR EDİYOR

Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Mitat Ulaş, Esnafların zorlu bir süreçten geçtiğini ifade ederek bazı bankaların esnafları mağdur ettiğini söyledi.
ULAŞ: ESNAFLARIMIZ ZORLU BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR
Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen depremden öncesi iki yıldır esnaflarımız zorlu bir süreç geçtiğini ifade eden Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Mitat Ulaş; “Malum 2 yıl boyunca ülkemize yaptırımlar vardı. Doların yükselişi, altın fiyatlarının inişi çıkışı esnaflarımızın üzerinde olumsuz etkisi oldu. Tabi bunun akabinde 24 Ocak’ta ilimizde büyük bir deprem geçirdik. Depremde şehrimiz ciddi manada etkilendi. Deprem sonrası 10-15 gün esnaflarımızın çoğu kepenk açamadı. Deprem sonrasında kepenk açtıktan sonrada uzun bir süre siftah yapmadan işletmelerini kapatan esnaflarımız oldu. Akabinde tüm Dünyayı etkisi altına alan korona virüsü öncelikle Çin ardından Avrupa ve ülkemizi de etkisi altına aldı. Tüm Dünyayı etkisi altına alan virüs ülkemizi de etkiledi ve etkilemeye de devam ediyor. Devletimiz virüse karşı tedbirlerini almaya devam ediyor. Devletimiz taktire şayan çalışmalar yapıyor. Esnaflar olarak olayın akışına baktığımız zaman son iki yıl ekonomik yaptırımlar akabinde deprem son olarak da virüsün ardından esnaflarımız vahim yapı içindeler. Ülke ekonomisine katkı sağlayan, ülkenin lokomotifi olan esnaflarımızın ayakta kalabilmesi için hükümetimiz gayretlerini ortaya koydu. Esnaflarımızın mağduriyeti sonrası gerek bakanlarımızla ve gerekse şehrimizin dinamikleriyle toplantılar yaptık. Sıkıntılarımızı dile getirdik taleplerimizi dile getirdik. Hükümetimiz esnaflarımızın ayakta kalabilmesi adına almış olduğu kararlar doğrultusunda esnaflarımıza 50 bin TL faizsiz kredi, bununla beraber 100 bin TL’de KOSGEB kredisi verildi.50 bin TL faizsiz kredide şehrimizde bulunan 3 tane esnaf kefalet kooperatifi ve bankalarımız tarafından verildi. Esnaflarımız bu krediden faydalandırıldı. Ancak alamayan esnaflarımız var, almak için mücadele eden esnaflarımız var” dedi.
ULAŞ: ESNAFLARIMIZ KUYRUKLARDA BEKLETİLMESİN
Başkan Ulaş, “Malum devletimiz krediler veriyor. KOSGEB kredilerini baz alalım 100 bin TL faizsiz kredi veriliyor. Kredilere dair toplantılara katıldık. Toplantılar sonrası söylemler şu şekildeydi. Esnaflarımızın kurumlarda borcu olup olmadığına bakılmayacaktı. Ancak bakıyoruz, bankalarımız evrak istiyor. Cumhurbaşkanımızda konuşmasında hiçbir şekilde esnaflarımızdan evrak istenmeyecek sözlerine rağmen hala evrak isteniyor. Bazı bankalarımız esnaflarımızdan temiz kağıdı istiyor. Zaten sancılı bir süreçten geçmişiz. Bu süreçte herkes elinden geleni ardına koymasa, çabasını ortaya koymasa kimse kredi alamaz. Esnaflarımızdan kurumlardan temiz kağıdı isteniyor. İstense bile kurumlar arası yazışlarla istenmelidir. Normalde evde kalmalıyız. Kalabalık ortamlara girmemeliyiz. Niye esnaflarımızı evrak isteyerek kurumlarımızda kuyruk oluşturuyorsunuz. Bankalar esnaflarımızı kuyrukta bekletiyorlar. Bankalardan isteğimiz esnaflarımızı mağdur etmemesidir” diye kaydetti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat