CHP, MADEN TREN İSTASYONU'NU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Okunma: 601
GÜNCEL 4 Haziran 2021 14:18
Videoyu Aç CHP, MADEN TREN İSTASYONU'NU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
A
a

CHP, MADEN TREN İSTASYONU'NU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Elazığ Maden İlçesindeki tarihi Tren İstasyonu'nun 2017 yılında onaylanan restorasyon projesine rağmen hala çalışmaların başlamaması üzerine CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek konuyu meclis gündemine taşıdı.

6-9 Ocak 2021 tarihlerinde, 30 milletvekilimizin ilimizin sorunlarını yerinde tespit etmek amacıyla gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında yapmış oldukları değerlendirmelerden biri de Maden ilçemizdeki tarihi tren istasyonunun restorasyonu olmuştu. Bu konuyla ilgili olarak CHP İstanbul Milletvekili  Gökan Zeybek, 2 Haziran 2021 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.
Önergede şu ifadeler kullanıldı:
            “Elazığ ili Maden ilçesinde bulunan Tren İstasyonu 19 Eylül 2014 tarih ve 2523 sayılı kararla Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından ‘1. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı’ olarak tescillenmiştir. Ayrıca TCDD’nin 2015’teki restorasyon planlaması sonucu yine Diyarbakır Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun 12 Temmuz 2017 tarih ve 4946 sayılı kararıyla rölöve ve restitüsyon projesi, 20 Ekim 2017 tarih ve 5188 sayılı kararıyla da restorasyon projesi onaylanmıştır.
            Bu bağlamda;
  1. Tarihi ve tescilli Maden Tren İstasyonu’nun 515 m2’lik proje alanını kapsayan restorasyonu neden sürüncemede bırakılmıştır ve neden hâlâ başlamamıştır?
Tarihi ve tescilli Maden Tren İstasyonu’nun restorasyonu ne zaman başlayacaktır? Bununla ilgili bir çalışma bulunmakta mıdır?

Söz konusu tren istasyonu 5 ağustos 1935’te yapımı tamamlanarak ve 30 Ağustos 1935 Zafer Bayramı’nda hizmete açılmıştı. Maden Tren İstasyonu 959 metre rakımda olup aynı anda dokuz katarı kabul edebilen hat kapasitesi üstünlüğüne sahiptir. Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 19 eylül 2014 tarih ve 2523 sayılı kararı ile “I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescillenmiştir. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
bakishaber