CHP ELAZIĞ KADIN KOLLARI BAŞKANI ÇELİK; İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KALACAK SİZ GİDECEKSİNİZ!

Okunma: 63
YEREL HABER 12 Ağustos 2020 11:50
Videoyu Aç CHP ELAZIĞ KADIN KOLLARI BAŞKANI ÇELİK; İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KALACAK SİZ GİDECEKSİNİZ!
A
a

CHP ELAZIĞ KADIN KOLLARI BAŞKANI ÇELİK; İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KALACAK SİZ GİDECEKSİNİZ!

CHP Elazığ Kadın Kolları Başkanı Ayten Çekil, yaptığı basın açıklamasında İstanbul Sözleşmesi’nin tüm kadınların şiddetten korunmasını amaçladığını savunarak, ‘’İstanbul Sözleşmesi kalacak, siz gideceksiniz.’’dedi
CHP Elazığ Kadın Kolları Başkanı Ayten Çekil, son günlerde gündemden düşmeyen İstanbul Sözleşmesi ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. CHP Elazığ İl Başkanlığı’nda yapılan basın toplantısında konuşan Çekil, İstanbul Sözleşmesi’nin hiçbir dine ya da kültüre aykırı kurallardan bahsetmediğini belirterek tüm kadınların şiddetten korunmasını amaçladığını ifade etti. CHP Elazığ Kadın Kolları Başkanı Ayten Çekil yaptığı açıklamada,’’ Türkiye’de sosyal devlete ve adalete-, ekmek gibi, su gibi bir ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Bugün ülkemizin her bir köşesi işsizlik, yolsuzluk, adaletsizlik ve şiddet ile kaynarken, siyasi iktidar yangına benzin dökecek kadar kontrolünü yitirmiş kararlar alıyor. Bunun en akıl almaz örneği de, İstanbul Sözleşmesi üzerinden kadınlara yönelik başlatılan sistematik saldırılarda görüyoruz. Cumhuriyetimizin ilan edildiği tarihten bu yana, kadınlar olarak elde ettiğimiz tüm haklar bir çırpıda elimizden alınmak istiyor.’’dedi.
‘’SÖZLEŞME UYGULANIYOR OLSAYDI BİR ÇOK KADIN YAŞIYOR OLACAKTI’’
Türkiye’de kadın haklarının ne yazık ki uzun yıllardan beridir yalnızca kağıt üzerinde olduğunu belirten Çekil,’’ Biz kadınlar elde ettiğimiz haklarımızı bugün hayatın her alanında yaşamak istiyoruz. Erkek egemen iktidar ise hukuken kazanılmış haklarımızı gasp ettiği yetmiyormuş gibi, şimdi de bu hakları tamamen ortadan kaldırmak istiyor. 2011 yılında imzalanan ve kadına yönelik şiddete karşı devletin atması gereken adımları temel alan İstanbul Sözleşmesi, bugün uygulanıyor olsaydı bir çok kız kardeşimiz yaşıyor olacaktı.’’dedi.
‘’İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN 4 TEMEL HEDEFİ VARDIR’’
İstanbul Sözleşmesi’nin 4 temel hedefi olduğunu söyleyen Çekil,’’Birincisi, kadına şiddetin önlenmesi için devletin tedbirler alması gerektiğine işaret etmektedir. İ
kincisi, eğer kadına karşı şiddet hala devam ediyorsa, kadın erkek eşitsizliği sürüyorsa devletin kadınların hayatını korumak için etkin adımlar atmasını istemektedir. Devlete ‘’6284 sayılı kanunu uygula, kadınları aktif ve etkin koru’’ demektedir.
Üçüncü adımda ise, şiddet önlenmediyse, kadınlara zarar veren erkeklerin adil yargılanmasını ve cezalandırılmasını vurgulamaktadır. Devlete,’’ etkin ceza sistemi uygula, adaleti sağla’’demektedir.
Dördüncü ve son adımda ise Sözleşme devlete kadınların daha güçlü bireyler olabilmesi için çalışmalar yapması gerektiğini işaret etmektedir.
Özetle; İstanbul Sözleşmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını öngören ve kadına karşı sokakta ya da evde şiddetin önlenmesini amaçlayan hukuki bir belgedir ve Türkiye Cumhuriyeti de altına imza attığı bu sözleşmenin gereklerini yapmak zorundadır.’’diye ifade etti.
‘’BİZ KADINLARIZ HER İKİ KİŞİDEN BİRİYİZ’’
CHP Elazığ Kadın Kolları Başkanı Ayten Çekil son olarak,’’Cesaret biziz, azim biziz, emek biziz, mücadele biziz. Biz kadınlarız; biz her iki kişiden biriyiz. Bu ülkenin onurlu ve mutlu yarınlarının yükseleceği eller, bizim ellerimizdir. İstanbul Sözleşmesi kalacak, siz gideceksiniz,’’diye ifade etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat