CHP Lİ 30 VEKİLDEN OLUŞAN HEYET ELAZIĞ'DA İNCELEMELERDE BULUNDU

Okunma: 102
GÜNCEL 7 Ocak 2021 21:14
Videoyu Aç CHP Lİ 30 VEKİLDEN OLUŞAN HEYET ELAZIĞ'DA İNCELEMELERDE BULUNDU
A
a

CHP Lİ 30 VEKİLDEN OLUŞAN HEYET ELAZIĞ'DA İNCELEMELERDE BULUNDU

Dün akşam saatlerinde Elazığ'a gelen CHP li 30 milletvekilinden oluşan heyet deprem sonrası Elazığ'lı vatandaşları dinlemek ve deprem sonrası yapılan çalışmaların yeterli olup olmadığını birinci ağızdan öğrenmek için çalışmalarda bulundular.Bu gün sabah saatlerinde depremin merkez üssü olan Sivrice ilçesine giderek incelemelrde bulunan heyet daha sonra il merkezindeki Aksaray, Rüstempaşa Mahallelerinde vatandaşlarla biraraya geldiler.Doğukent Mh. Konteyner kentte yaşamak durumunda kalan vatandaşların da dertlerini dinleyen vekiller , vatandaşların taleplerini de aldılar.
Görüşmeler sonucunda CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali ÖZtun. ve Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ortak bir açıklamada bulunarak depremin yaralarının Elazığ'da hala tam olarak sarılmadığına dikkat çektiler.Açıklamalarında DEPREM BAKANLIĞI kurulmasının gerekliliğini ve Türkiye'nin deprem kuşağında bir ülke olmasından dolayı bunungerekliliğini vurguladılar.
Ali Öztunç , açıklamasında şunları dile getirdi:,"Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile 30 milletvekilimizle birlikte bugün ve yarın Elazığ'da olacağız. Buraya geliş amacımız, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlatmak. Türkiye bir deprem ülkesi gerçeğini unutmamız gerekiyor. Türkiye'de her an daha şiddetli daha büyük depremler olabilir, bunu unutmamız gerekiyor. O yüzden parti olarak bizim önerilerimiz oldu. Bunlardan birisi mutlak ve mutlak surette bir Deprem Bakanlığı kurulmalıdır. İsmi, "Deprem Bakanlığı Afet İşleri" olabilir. Selleri yangılar ve depremlerle ilgili bakanlık olmalı ve bu bakanlığın daha çok depremle ilgili çalışması gerekiyor, bunu önerdik. En önemlisi deprem fay hatları üzerinde bulunan tüm yerleşim alanları, köy, kasaba, ilçe, illerdeki bütün binaların, bütün yapı stokları çıkartılmalı ve risk analizleri yapılmalı. Bu kapsamda güçlendirme, kentsel dönüşüm ve yıkım ise yıkım ne gibi sebepler varsa bunun gerçekleştirilmesi gerekiyor ki can ve mal kaybımız daha az olsun. Bu amaçla bir yıl kadar önce Elazığ'da yaşanan deprem nedeniyle Elazığ'a geldik. Ne yapıldı, verilen sözler tutuldu mu, bunları tespit edeceğiz" dedi.
Elazığ Milletvekili Gürsel Erol da  "24 Ocak gecesi Elazığ'da yaşanan deprem sonrası burada devletin ve milletin varlığını korumak adına vatandaşın mağduriyetlerin giderilmesi adına yapıcı bir siyaset izleyerek gerilim ve karşıtlık bir söylem geliştirmek yerine hükümetin uygulamalarına destek verdik. Bu kapsamda eksik gördüğümüz uygulamalar ile ilgili yönlendirmeler yaparak, doğru çözümlerin neler olması gerektiği konusunda bilgi paylaşımında olduk. Genel Başkanımızın görevlendirmesiyle ilk defa bir ilde yaşanan sorunla ilgili 30 milletvekili görevlendirmesi ilk uygulamadır. Bu uygulamadan dolayı ilin milletvekili olarak son derece memnunum. Sağ olsunlar, milletvekili arkadaşlarımız bizi yalnız bırakmayarak yerinde tespitler yapıp, bütün Elazığ'lı hemşerilerimizi dinleyip rapor haline getirerek önce MYK'mıza Genel Başkanımıza sunacağız daha sonra parlamentoda grup başkan vekillerimizin aracılığıyla bütün milletvekili arkadaşlarımız gündem getirecek" ifadelerini kullandı.Haber/Serra Taylan
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat