ÇİFTÇİLERE "YEM BİTKİLERİ EKİLİŞ ALANI GELİŞTİRME PROJESİ” KAPSAMINDA TOHUM DAĞITILDI

Okunma: 382
YEREL HABER 2 Ekim 2020 15:15
Videoyu Aç ÇİFTÇİLERE "YEM BİTKİLERİ EKİLİŞ ALANI GELİŞTİRME PROJESİ” KAPSAMINDA TOHUM DAĞITILDI
A
a

ÇİFTÇİLERE "YEM BİTKİLERİ EKİLİŞ ALANI GELİŞTİRME PROJESİ” KAPSAMINDA TOHUM DAĞITILDI

Çiftçilere destek olmak amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı ve İl Özel İdaresi katkısıyla "Yem Bitkileri Ekiliş Alanı Geliştirme Projesi" kapsamında İl Müdürlüğü bahçesinde Yem Bitkisi Tohumu dağıtım töreni gerçekleştirildi.
Törene İl Tarım ve Orman Müdürü Turan KARAHAN, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Şemsi Reşit Bilici, Birlik Başkanları, muhtarlar, üreticiler ve teknik personel katıldı.
 İl Tarım ve Orman Müdürü Turan KARAHAN yaptığı konuşmada; Çayır Mera ve Yem Bitkileri Ekiliş Alanı Geliştirme Projesi kapsamında 2021 yılı üretim sezonunda kullanılmak üzere ilimiz ve ilçelerde toplam 41.675 kg Macar Fiği ve 29.400 kg Yem Bezelyesi tohumu dağıtımı yapılacaktır. Dağıtılacak tohumun % 75’i Bakanlık ve İl Özel İdaresi kaynaklı, % 25’i de çiftçi katkılı olacaktır. Kaba Yem Bitkisi ihtiyacını karşılanması amacıyla, bu ödeneğin ilimize tahsis edilmesinde emeği geçen başta Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Hadi TUNÇ’a, Sayın Valimize, İl Özel İdaresine ve İl Genel Meclis Üyelerine teşekkür ederiz” dedi.
KARAHAN konuşmasının devamında; Proje ile ilimizde yem bitkileri üretim alanları genişletilerek, yem üretim maliyetlerinin düşürülmesi, kaba yem açığının giderilmesi, mevcut mera alanları üzerindeki otlatma baskısının azaltılması amaçlandı. Artan kaba yem sayesinde hayvancılıktan elde edilen et ve süt veriminde, kalitesinde artış ve maliyetlerde düşme olacağını söyleyerek, dağıtılacak tohumun ilimiz üreticilerine hayırlı olmasını temenni etti.
 Elazığ Ziraat Odası Başkanı Ahmet ERDEM ise üretime destek verdikleri için projede emeği geçen herkese teşekkür etti.
 Konuşmaların ardından çiftçilere yem bitkisi tohumunun dağıtılması ile program sonlandırıldı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat