saat FLAŞ HABER

DEFİNECİLERDEN TARİHİ CAMİYE BÜYÜK SAYGISIZLIK

Okunma: 459
GÜNCEL 6 Nisan 2019 18:53
Videoyu Aç DEFİNECİLERDEN TARİHİ CAMİYE BÜYÜK SAYGISIZLIK
A
a

DEFİNECİLERDEN TARİHİ CAMİYE BÜYÜK SAYGISIZLIK

Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesi'nde definecilerin tarihi Sarahatun Camii'nin altını kazdığı ortaya çıktı. 3 şüpheli yakalanırken, Mahalle Muhtarı Zülküf Demirpolat definecilere tepki gösterdi.
Edinilen bilgiye göre, merkeze bağlı tarihi Harput Mahallesi'nde sit alanı olan tarihi Sarahatun Camii'nin bulunduğu bölgede İl Jandarma Komutanlığı ekipleri şüpheli bir şahsın kazı yaptığını gördü. Ekipler kazı yapan şüpheliyi yakalamak için harekete geçerken, şüpheli kaçarak ağaçların altına saklandı. Ekipler, bölgede yaptıkları arama sonucu saklanan şüpheli ile gözcülük yapan toplam 3 kişiyi yakaladı. Şüphelilerin caminin temeline ulaşmak için altını 1,5 metre derinliğinde kazdığı ortaya çıktı. Gözaltına alınan şüphelilerin kullandığı 2 adet kürek, 1 adet kazma, 1 adet fener, 1 adet levye, 1 adet kova ve 1 adet çuval ele geçirildi.
Sarahatun Camii'nin 1500'lü yıllarda yapıldığını belirten Mahalle Muhtarı Zülküf Demirpolat, Gece buraya gelerek caminin arkasındaki kısmı kazarak define arıyorlar. Jandarmanın titiz çalışması sonucunda 3 şahıs yakalandı dedi.
Tarihimizi yok etmek istiyorlar
Jandarma ekiplerinin definecilere göz açtırmadığını söyleyen Demirpolat, Ekipler kimseye fırsat vermiyor. Daha önce de böyle şeyler oldu. Bu ilk olarak başımıza gelmedi, son da olmaz. Şunu da bilsinler jandarma her zaman enselerinde olacak. Jandarma, titiz çalışması ile gece görüşlü Drone ile Harput'un her yerini geziyorlar. Gizli kamera ve MOBESE'lerle izlenilmektedir. Hangi akla hizmetse Sarahatun Camii'nin doğuya bakan kısmını 3 define avcısı kazıyor, tarihimizi yok etmek istiyor diye konuştu.
 Uzun Hasan'ın annesi 1463 yılında yaptırdı
Harput'un meydanında bulunan ve Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan'ın annesi Sara Hatun tarafından 1465 yılında mescit olarak yaptırılan caminin 1585 ve 1843 yıllarında yeniden yapılarak bugünkü halini aldığı biliniyor. Kare planlı, üzeri dört kalın sütuna dayanan kubbe ve kenarları tonozla örülen caminin minberi ise taş işçiliğinin en güzel örnekleri arasında yer alıyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat