DEPREMDE AĞIR HASAR ALAN ABDULLAHPAŞA MAHALLESİ YENİLENİYOR

Okunma: 326
GÜNCEL 2 Ekim 2020 11:47
Videoyu Aç DEPREMDE AĞIR HASAR ALAN ABDULLAHPAŞA MAHALLESİ YENİLENİYOR
A
a

DEPREMDE AĞIR HASAR ALAN ABDULLAHPAŞA MAHALLESİ YENİLENİYOR

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından en çok hasar alan yapının bulunduğu mahallerden Abdullahpaşa, TOKİ koordinesinde etaplar halinde yapımına başlayan 2 bin 251 konutla yenileniyor.
Elazığ’da meydana gelen depremin ardından en çok hasar alan yapının bulunduğu mahallerden Abdullahpaşa, TOKİ koordinesinde etaplar halinde yapımına başlayan  2 bin 251 konutla yenileniyor. Şantiyeye dönen mahallede yapılan konutların hızla yükselirken, dairelerin brüt 130 metre kare, dayanıklı ve lüks olduğu aktarıldı.
24 Ocak’ta meydana gelen 6.8’lik depremde Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti, binlerce yapı ise ağır hasar gördü. Meydana gelen depremde en fazla zarar gören mahallelerden biri de Abdullahpaşa mahallesi oldu. Bir yandan yapımların hızla yükseldiği mahallede bir yandan da ağır hasar alan yapıların yıkımı devam ediyor. TOKİ koordinesinde etaplar halinde 2 bin 251 konutun yapılacağı mahallede konutların Şubat ayında teslim edilmesi için şantiyelerde çalışmalar aralıksız sürüyor. Mahalle Muhtarı Yavuz Köse, şu ana kadar 2 bin 251 konutun ihalesinin yapılarak inşaat çalışmalarının başladığını aktarırken, bu sayının aratacağını gördüklerini, mahallenin yenilenerek genişleyeceğini kaydetti.
  "ÇOK DAHA DAYANIKLI VE LÜKS KONUTLAR YAPILIYOR"
 Abdullahpaşa Mahallesi'nde 2. Etap 977 konut 100 adet dükkan projesinde şantiye şefi Orhan Koyuncu, ”Yaklaşık bin 200 kişi 7 gün 24 saat çalışıyoruz. Projenin süresi 8 ay. 8 ay gibi kısa sürede hızlı bir şekilde dışarıda kalan vatandaşlar için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Daireler 3+1 yapılıyor. Brüt 130 metrekare civarı. 19 Şubat bizim proje bitim tarihimiz inşallah o zamana kadar teslim edeceğiz. Mahalle geneli 2 bin 200 konut yapılıyor. Şuan en önde giden proje burası kış çok çetin geçmezse 19 Şubat'ta halkımızı buraya taşımış olacağız. Mahallede aynı zamanda yıkım çalışmaları da devam ediyor. Daha taşınmayan vatandaşlarımıza verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz ama emin olsunlar ki burada çok daha dayanıklı, sağlam ve lüks konutlar yapılıyor. Birinci sınıf işçilik ve malzeme kullanılarak yapımlar devam ediyor. Biz 977 konut yapıyoruz. Şu an kaba imalat olarak yüzde 60 civarındayız. Genel olarak ise yüzde 25 civarındayız. 2 ay gibi kısa bir sürede bu rakamlara ulaştık. 19 Şubat'ta  tamamını bitirip teslim edeceğiz” dedi.
  BÖLGEMİZ RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ VE KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINA DAHİL OLDU
Depremi anımsatan Abdullahpaşa Mahallesi Muhtarı Yavuz Köse ise “Depremden dolayı Sürsürü ve Mustafapaşa Mahallesinde çöken binalar oldu. Tabi onlardan sonra mahallemizde çökme olmamasına rağmen en büyük hasarı alan mahallelerden bir tanesi olduk. Bu mahallelerde hasar durumunda sonra bir bölgemiz riskli alan ilan edildi ve kentsel dönüşüm çalışmaları oldu. Burada 1’nci, 2’nci 3’ncü ve 4’üncü etap şeklinde TOKİ tarafından ihaleler gerçekleştirilerek evlerin yapımına başlandı. Allah devletimize zeval vermesin. 1 yıl olmadan vatandaşlar evlerine sağ salim şekilde tekrar kavuşacaklar. Şu anda toplam ihaleye baktığımız zaman 2 bin 251 konutun yapıldığını görüyoruz. Tabi şuana kadar bunun da artacağını görüyoruz. Gün geçtikçe evde sayılar artıyor" ifadelerini kullandı.
 "MAHALLEMİZ YENİLENİYOR"
Mahallede ağır hasarlı olmayıp dönüşüm içinde bulunan binaların yıkımlarının de gerçekleştiğini dile getiren Köse,"Şu anda 30-35 binanın yıkımı var halen daha da devam edecek. Henüz müstakil evlerimizde yıkımlar gerçekleşmedi. Mahallemiz yenileniyor. Elazığ’ın en büyük mahallelerinden bir tanesiyiz daha da büyük olacak. Artık yeni bir yerleşim alanına geçiyoruz. Cumhurbaşkanımız hak sahipliğinde ağır hasar evi olup evlerin fiyatları da açıklandı köy fiyatları da açıklandı. Köy fiyatlarında vatandaşlarımız fiyatın biraz çok olduğunu söylüyorlar ama deprem konut fiyatlarından memnun” diyerek sözlerini tamamladı. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat