Elazığ Sıcaktan Yanıyor

Okunma: 1349
GÜNCEL 5 Temmuz 2017 13:57
Videoyu Aç Elazığ Sıcaktan Yanıyor
A
a

Yurt genelinde etkisini iyiden iyiye hissettiren hava sıcaklıkları Elazığ'da da etkisini göstermeye başladı.


Yurt genelinde etkisini iyiden iyiye hissettiren hava sıcaklıkları Elazığ'da da etkisini göstermeye başladı. Her gün birkaç derece daha yükselen sıcaklıklar, termometrelerin görebileceği en yüksek rakamlarla 44 °’yi buldu. Hâl böyle olunca da vatandaşlar serinlemek için alternatif yöntemler bulmakta da sıkıntı yaşıyor. Sıcaklar tüm yurdu etkiliyor, gece bile etkisini hissettiren aşırı sıcaklar, günün en serin  saatlerinde bile 30° üzerine çıktı. Elazığ’da sabah 8 itibariyle 30°olarak ölçülen sıcaklıklar öğlen saatlerinde44 ° gördü.

Meteorolojiden bugün için gelen son hava durumu tahmini hem iyi hem kötü haberleri içeriyor. Bugün 16 ilde aşırı sıcaklar etkili olacak ve termometre 40 °’yiaşacak. 20'ye yakın ilde ise 39 ° civarında seyreden bir sıcaklık dalgası ile yeni sıcaklık rekorları kırılacak. İlimizde ise bu yılın rekoru sıcaklığı dün kırıldı ve termometre 44 °’yi gördü. Bu kadar sıcak bir günün Elazığ’da şimdiye kadar yaşanmadığını söyleyen Ahmet Yavuz, “Tüm Ülke genelinde olduğu gibi İlimizde de sıcaklıklar kendini iyiden iyi hissettirmeye başladı. Ramazan ayında bu sıcaklıklar olsaydı kimse oruç tutamazdı. Rabbim o zamanlar büyük kolaylıklar sağlıyormuş, bunu şimdi daha iyi anlıyoruz. Bu yılın en yüksek sıcağına şahit oluyoruz. Ağustos ayında çok daha fazla sıcaklıklar olabilir. Vatandaş işi olmadığı takdirde dışarı çıkmıyor” şeklinde konuştu.
 
 
 
Kaynak : Elazığ Sıcaktan Yanıyor
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat