ENGELLİ OĞLUNUN CİVCİV İSTEĞİ GELİR KAYNAĞI OLDU

Okunma: 1092
GÜNCEL 2 Mayıs 2017 08:43
Videoyu Aç ENGELLİ OĞLUNUN CİVCİV İSTEĞİ GELİR KAYNAĞI OLDU
A
a

ENGELLİ OĞLUNUN CİVCİV İSTEĞİ GELİR KAYNAĞI OLDU

Elazığ'da fiziksel engelli oğlu istediği için civciv alan baba, kendisine de yeni bir iş kapısı açmış oldu. Kuluçka makinesi alan baba, civciv üretimi yaparak kendi işinin patronu oldu.
Elazığ'ın merkeze bağlı Karşıyaka Mahallesi'nde ikamet eden baba İbrahim Yürük, doğuştan fiziksel engelli dünyaya gelen oğlu Yusuf'un isteği üzerine geçtiğimiz yıl civciv satın aldı. Oğlunun civcivlerle mutlu olduğunu fark eden baba Yürük, belirli bir işi olmadığı için araştırma yaparak iki tane kuluçka makinesi aldı ve en çok talep gören Hollanda Habeş cinsi süs tavuklarının yumurtasını temin ederek civciv üretmeye başladı. Civcivlerin tavuk olmasıyla birlikte hem yumurtaları, hem de yumurtalardan çıkan civcivleri satarak kendi işinin patronu oldu.
YUMURTA 20 TL, CİVCİV 50 TL
Engelli oğlunun civciv istediğini ve bir arkadaşın tavsiyesi üzerine Hollanda Habeş cinsi civciv aldığını belirten baba İbrahim Yürük, Büyüttükten sonra yumurtasını isteyenler oldu. Baktım bu işte para var, bir araştırmasını yaptım. Bunların yumurtası öbür yumurtalara göre daha pahalı. Normal bir koli yumurta 9 lira, cins yumurtaların tanesi ise 10 ile 20 lira arasında. 1 aylık civciv 50 lira iken, bir çift tavuğu ise 500 ile 700 lira arası satıyorum dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat