ERKENCİ SİYAH ÜZÜMDE HASAT ZAMANI

Okunma: 30
YEREL HABER 29 Temmuz 2020 11:13
Videoyu Aç ERKENCİ SİYAH ÜZÜMDE HASAT ZAMANI
A
a

ERKENCİ SİYAH ÜZÜMDE HASAT ZAMANI

Türkiye'nin üzüm konusunda sayılı illeri arısında yer alan ve coğrafi işaretli ürünleri bulunan Elazığ'da, son yıllarda denenen İlkeren ve Prima cinsi erkenci üzüm hasadına başlandı.
Türkiye'de üzüm konusunda sayılı illeri arasında yer alan Elazığ'da yaklaşık 110 dönümlük alanda yıllık 85 bin ton civarında rekolte elde ediliyor. Özellikle üzüm bağları ile dikkat çeken ve sofralık üzümün yoğun olarak yetiştirildiği Elazığ'ın Hoşköy köyünde Temmuz ayı sonu itibariyle tatlı bir telaş başladı. Trakya bölgesinden getirilen İlkeren ve Prima cinsi bağlarda erkenci üzüm hasadını yapan bağ sahipleri, sıcak hava da yoğun mesai harcıyor. Üzüm yetiştiricileri bu senenin geçen seneden daha iyi olduğunu belirtirken, erkence üzüm için çalışmalarını sürdüreceklerini aktardı.
Üzüm yetiştiricilerinden Aytaç Göktan, “110 bin dönümlük üzüm bağlarıyla yıllık 85 bin ton üzüm kapasitesi ile Türkiyenin önemli cazibe merkezlerinden birisiyiz. Bizde üzüm hasadı genelde Eylül ayında başlar. Bu üzümlerle üzüm hasadının mevsimini biz Temmuz ayına çekmeye çalışıyoruz. Bu üzümler Trakya İlkeren ve Prima iki çeşit erkenci üzümümüzü yetiştirdik. Bunları bölge insanına tavsiye ediyoruz. İnşallah gelecek dönemlerde daha iyi seviyelerde bahçeler yetiştirip halkımızın hizmetine sunacağız. Bende şuanda 27 dönüm arazi var bunların 5 dönümü erkenci üzüm bağıdır. Bunun yanında bölgemizin kendi erkenci üzümleri de var. Ternebi üzüm gibi ama bunların siyah olması daha fazla cazibe oluşturuyor. Siyah üzüm biraz daha piyasada tutulan bir üzüm. Biz bu üzümleri de araştırma yaparak bölgemize uyup uymayacağını araştırdık bir riskti bu riske girdik ve zaman içerisinde yetişti. Üzümün kaliteli ve piyasada tuttuğunu görünce daha da arttırmayı düşünüyoruz” dedi.
Geçen seneye oranla üzümlerin biraz daha fazla olduğunu aktaran Göktan, “Halimizden memnunuz. Üzüm piyasası pandemi ve depremden dolayı hayal kırıklığı olmuş gibi gözükebilir ama aslında öyle değil. Sonuçta gıdanın tüketileceğini düşünüyorum inşallah vatandaşımız emeğinin karşılığını alacaktır. Hoş Köyü ve civar köyler genelde üzüm üretimi ile ilgilenen insanlar. Bu köylerin yüzde 90’ı üzüm ve üzüm ürünleri üretiyorlar. Bunun yanında orcik ve pestilimizde gayet kaliteli ve meşhurdur. Bölgemiz üzümcü bununla da gurur duyuyoruz. Türkiye’nin her tarafına hitap ediyoruz. İnşallah gelecek dönemler de daha çok ve daha verimli çalışmalarla Türkiye’nin her tarafına hitap etmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat