EROL "AFET İŞLERİ BAKANLIĞI KURULSUN"

Okunma: 50
YEREL HABER 28 Temmuz 2021 15:52
Videoyu Aç EROL "AFET İŞLERİ BAKANLIĞI KURULSUN"
A
a

EROL "AFET İŞLERİ BAKANLIĞI KURULSUN"

Son zamanlarda ülkenin en büyük sorunu haline gelen doğal afetler gerek deprem gerek sel olarak büyük yıkıma sebebiyet vermeye, can ve mal kaybına neden olmya devam ediyor. Yapısı itibariyle genç bir arazi yapısına sahip olan Türkiye meydana gelen doğal afetlerden dolayı kayıp vermeye devam ederken bu konuya yönelik olarak açıklamalarda bulunan CHP Milletvekili Gürsel Erol:
"Son zamanlarda ülkemizin değişik bölgelerinde gün geçmiyor ki doğal afetlerden kaynaklı can ve mal kaybı haberleri almayalım.
Yaşanan doğal afetlerin yarattığı hasarlar şehirlerin yanlış planlanması, doğanın insanlığa sunduğu kaynakların ranta çevrilmesi, HES’ler, barajlar, otoyollar, dolgu alanları, taş ocakları gibi doğanın yaşamına yapılan müdahaleler bugün karşı karşıya olduğumuz durumun sebebidir.
Yöre halkının görüşü ve tarafsız ve bilimsel ÇED Raporlarına dayanmayan, rant uğruna hemen hemen her dereye yapılan HES’ler sonucu oluşan doğa tahribatı maalesef her geçen gün kendini göstermektedir. Arazi rantı için eski aktif dere yataklarının yerleşime açılması da can ve mal kaybını arttıran başlıca unsurlardan biridir.

Plansız, bağımsız kuruluşların görüşünden uzak, yöre halkının karar alma sürecine dahil edilmediği beton ekonomisine dayanan projeler, yerleşim alanlarının ranta dayalı imar revizyonları ile düzenlenmesi sonucu insan yoğunluğunun artırılması böylesi doğal afetlerin bundan sonra da yaşanacağını göstermektedir. Doğa katliamlarının devam etmesi önümüzdeki yıllarda da doğal afet kaynaklı can ve mal kayıpları yaşanmasına neden olacaktır. Bu nedenle, ülkenin çok acilen 2 değişikliğe ihtiyacı vardır. Bunlardan biri 7269 Sayılı  UMUMİ HAYATA MÜESSİR AFETLER DOLAYISIYLA ALINACAK TEDBİRLERLE YAPILACAK YARDIMLARA DAİR KANUN’unda düzenlemeler yapılarak günün ihtiyaçlarına göre yeni bir AFET YASASI’nın çıkarılması  ve bununla beraber Afet İşleri Bakanlığı’nın kurulmasıdır" ifadelerine yer verdi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat