ETSO EĞİTİM MECLİSİ TOPLANTISINDA BAKAN SELÇUK’A SORUNLARI İLETTİ

Okunma: 316
GÜNCEL 2 Ekim 2020 15:46
Videoyu Aç ETSO EĞİTİM MECLİSİ TOPLANTISINDA BAKAN SELÇUK’A SORUNLARI İLETTİ
A
a

ETSO EĞİTİM MECLİSİ TOPLANTISINDA BAKAN SELÇUK’A SORUNLARI İLETTİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Eğitim Sektörü Meclisi Toplantısı M.Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında webinar üzerinden gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da katıldığı toplantıda Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Vekili ve Elazığ TSO Eğitim Komisyonu Başkanı Veli Aksu sektörün sorun ve beklentilerini dile getirdi.
Toplantıda TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, eğitim sektörünün koronavirüsten en çok etkilenen sektörden birisi olduğuna dikkat çekerek, özel eğitim kurumları başta olmak üzere pek çok sıkıntının yaşandığını anlattı.
HİSARCIKLIOĞLU: HEPİMİZ BİLİYORUZ Kİ EĞİTİM GELECEĞİMİZİ BELİRLEYECEK ÇOK BÜYÜK VE ÖZEL BİR CAMİA
Bir takım destekler sağlandığını ancak hasarın boyutu düşünüldüğünde daha fazlasına ihtiyaç bulunduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “Hepimiz biliyoruz ki eğitim, geleceğimizi belirleyecek çok büyük ve özel bir camia dolayısıyla, sektörümüzü bu süreçte ayakta tutmamız lazım. İçimizden gelen biri olarak, Sayın Bakanımızın tüm bu konulardaki ilgisini ve hassasiyetini gayet iyi biliyoruz. İşte son olarak, yine Ziya Selçuk Bakanımızın girişimleriyle, yıllardır talep ettiğimiz, eğitim sektöründeki KDV’nin %1’e düşürülmesi, eğitim sektörümüz için önemli bir moral sağladı. Bu indirimin sürekli hale getirilmesini de bekliyoruz” dedi.
 SELÇUK: KDV’NİN KALICI OLMASINA ÇALIŞIYORUZ
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da konuşmasında KDV sorununda ortaya konulan çözümlerin kalıcı olması için çabaladıklarını söyledi. Okulların açılması konusunda sektörden gelen seslere kulak verdiklerini belirten Selçuk, “Bizim de amacımız okulları açabilmek. Ama bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı açmıyor demek büyük haksızlık olur. Bu konuda Bilim Kurulu’ndan Sağlık Bakanlığı’na ve pek çok bileşene bakıldığını ve ortak karar alındığını bilmemiz lazım.
 Kendisine hem salgınla bağlantılı taleplerin, hem de on yıllardır dile getirilen taleplerin ulaştığından söz eden Bakan Selçuk, okulların açılması gibi kararlar konusunda takipçi olduklarını anlattı.
SEKTÖRÜN SORUNLARI BAKANA İLETİLDİ
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Vekili ve Elazığ TSO Eğitim Komisyonu Başkanı Veli Aksu Özel Okullar Derneği (ÖZDER) adına toplantıda sektörün sorun ve beklentilerini dile getirdi. Aksu tarafından ana başlıklar itibarı ile toplantıda dile getirilen sorun ve beklentiler:
- Özel eğitim kurumlarına vergide kolaylık ve teşvik konularında destek verilmesi,
- Öğrenci mevcutları azalırken okulların kira ve borçlarının arttığını, Ana Okullarının %75inin, okulların da %43 oranında boş kaldığını bu durumda daha şimdiden nerede ise 2666 kurumun kapanacağı,
 - Bu yıl sözleşmesi biten 40-50 bin öğretmenin sözleşmesinin yenilenmediğini,
 - Acil olarak düşük faizli krediye ihtiyaç olduğu,
- KDV oranının kalıcı olmasını,
 - Okullara indirim baskısının kaldırılmasını,
- Uzaktan Eğitim Sistemi, illegal özel ders organizasyonlarını doğurduğunu, bu tür oluşumların en kısa zamanda alınacak önlemlerle giderilmesi gerektiği,
- Kayıt dışı, ruhsatsız veya farklı adlar altında eğitim veren kurumların kapatılması,
 - Dünyada yüz yüze eğitime başlamayan tek ülke olduğumuz ifade edilmiştir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat