Komşu İlçede İnceleme

Okunma: 1202
BÖLGESEL HABERLER 2 Temmuz 2017 13:45
Videoyu Aç Komşu İlçede İnceleme
A
a

Bingöl'ün Genç ilçesinde dev yarıkların oluştuğu Çaytepe köyünde Milletvekili Enver Fehmioğlu ve beraberindeki heyet tarafından inceleme yapıldı.

Bingöl'ün Genç ilçesinde dev yarıkların oluştuğu Çaytepe köyünde Milletvekili Enver Fehmioğlu ve beraberindeki heyet tarafından inceleme yapıldı.
 
Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu, Genç ilçesinde dev yarıkların oluştuğu Çaytepe köyüne bağlı Düşmalan mezrasında beraberindeki heyetle incelemelerde bulundu.
 
İncelemeye, Genç Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, Genç Belediye Başkanı M. Hadi Topraktan ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne bağlı teknik ekip de katıldı.
 
Mezra sakinlerini dinleyen Fehmioğlu ve Vural, köy muhtarı Hatip Değişgeç'ten bilgi aldı.
 
İncelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Fehmioğlu, ilgili kurumların durumu incelediğini ve konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
 
Mezra sakinlerine geçmiş olsun dileğinde bulunan Fehmioğlu, "Burada HES Barajı ve demir yolu deplase çalışması nedeniyle bir toprak kayması söz konusu oldu. Bizler de olayı yerinde görmek için kaymakamımız ve heyetimizle geldik. İnşallah yakın zamanda teknik heyet gelir, çalışmalarını yapar. Tabi, burada çok büyük bir yatırım var. Yap-işlet-devret modeli ile büyük bir baraj çalışması var. Tabi, bu baraj çalışmasının gövdesi henüz oluşmadı. Daha yeni altyapı çalışmaları yapılıyor. İnşallah teknik heyet gelir, durumu yerinde inceler. Burada kayalığın olmaması nedeniyle toprağın kayması var. Bunun önlemi alınır. İnşallah ben de Bingöl'ün milletvekili olarak bunu takip edeceğim. Burada tedbirleri alacağız inşallah. Yarın da başka teknik heyetimiz geliyor. Bu toprak kaymasından mütevellit daha değişik heyetler gelmişti önceden. Hem baraj şantiyesinin teknik elemanları hem Devlet Su İşlerinin teknik elemanları hem de AFAD'ın teknik elemanları bu incelemeleri yapıyor. Biz bu işin takipçisi olacağız. Ben buradan tüm Düşmalan mezrası sakinlerine geçmiş olsun diyorum." dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat