LİMON VE SARIMSAKTAKİ ARTIŞ DURDURULAMIYOR

Okunma: 91
GÜNCEL 2 Nisan 2020 14:24
Videoyu Aç LİMON VE SARIMSAKTAKİ ARTIŞ DURDURULAMIYOR
A
a

LİMON VE SARIMSAKTAKİ ARTIŞ DURDURULAMIYOR

Vatandaşlar tarafından Korona Virüse karşı iyi geldiği düşünülen limon ve sarımsakta talep patlaması yaşandı. Yaşanan talep artışı limonun 10 liradan sarımsağın ise 100 liradan satılmasına neden oldu. limon ve sarımsaktaki fiyat artışlarını talep artışına bağlayan pazarcılar limon ve sarımsaktaki fiyat artışının devam edeceğini vurguladılar.
Korona Virüs’ün ülkemizde görülmesi sonrasında bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen vatandaşların limon ve sarımsağa olan talebi arttı. Talep artışına bağlı olarak fiyatları adeta uçan limon sarımsak pazarların yeni gözdeleri oldular. Korona Virüsü’nün ülkemizde görülmeye başlanması sonrasında vatandaşlar tarafından kilolarla alınan sarımsağın kilosu 100 liraya ulaştı. Sofraların vazgeçilmezi limon ise, 10 liraya çıkan kilogram fiyatıyla el yakmaya başladı.
“KİLO İLE LİMON ALAN VATANDAŞIMIZ YOK DENECEK KADAR AZALDI”
Elazığ’da ki pazarlarda yeşillik ürünleri satan pazar esnafı Yahya Alkan limon fiyatları ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “Korona Virüs’ün ülkemizde görülmeye başlamasıyla birlikte vatandaşların limona olan ilgisi arttı. Çok ciddi bir talep yaşanıyor. Bu talebe bağlı olarak maalesef fiyatlar ciddi bir şekilde arttı. Bugün Elazığ’da birinci kalite olarak nitelendirdiğimiz filelerde satılan yaklaşık 600 gram olan limonun fiyatı 7 liraya çıktı. Tezgahlarda açık olan satılan limonun kilogram fiyatı ise 10 lirayı buldu. Vatandaşlarımız fiyat artışı sonrasında kilo ile aldıkları limondan ekonomilerini zorladığı için üç beş tane almaya başladılar. Artık kilo ile limon alan vatandaşımız yok denecek kadar azaldı. Limondaki fiyat artışının çok fazla olmamakla birlikte önümüzdeki günlerde de devam edeceğini düşünüyorum” dedi
“ ESKİDEN KİLOLARLA  ALDIKLARI SARIMSAĞI ŞİMDİ TANE TANE ALIYORLAR.”
Son zamlarla adeta altınla yarışan sarımsağın satışını yapan pazarcı esnafı Sefa Kaya ise, “ Sarımsakta çok ciddi bir fiyat artışı var. Bu durum satış yaparken bizi de zorluyor. Şuanda Elazığ’da 1 kilo sarımsağın satış fiyatı 100 liraya kadar çıktı. Korona Virüs salgını sonrası vatandaşlarımızın sarımsağa olan talebi arttı. Ancak eldeki stoklar artan talebi karşılayacak düzeyde değil. Bu nedenle fiyatlarda artış yaşandı ve yaşanmaya da devam edecek. Tezgahlarımıza sarımsak almak için gelen vatandaşlarımız 1 kilo sarımsağın 100 lira olmasına tepki gösteriyorlar. Ancak bu ürünü almak zorunda oldukları için ellerinden de pek bir şey gelmiyor. Eskiden kilolarla aldıkları sarımsağı fiyattaki artıştan dolayı tane ile alıyor.” şeklinde açıklamada bulundu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat