LİSELERDE 2283 KONTENJAN BOŞ KALDI

Okunma: 58
YEREL HABER 11 Ağustos 2020 16:17
Videoyu Aç LİSELERDE 2283 KONTENJAN BOŞ KALDI
A
a

LİSELERDE 2283 KONTENJAN BOŞ KALDI

Liselere geçiş sistemi sonuçlarına göre ilimizde ki yerleştirmelerin yapıldığı, yapılan yerleştirme sonucunda 2238 kontenjanın boş kaldığı açıklandı.
Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK; “2020 Yılı Lise Geçiş Sınavı sonuçları açıklandı.  İlimizde bu yıl 8. Sınıftan mezun olan 12.372 öğrencimizin 11.385’i Lise Geçiş Sınavına katıldı. Mezun öğrencilerimizden 11.021 öğrenci ilk yerleştirmede tercih işleminde bulunmuş olup, bu öğrencilerimizden 10.292’si  (% 93,39’u) ilk tercihinde bir Ortaöğretim kurumuna yerleşmiştir.İlimizde sınavla öğrenci alan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Lisesi, Proje Anadolu Liseleri, Proje Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Proje Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin kontenjanları ilk tercihte % 100 oranında dolmuştur. Bu oran Türkiye Genelinde % 99,32’de kalmıştır.
Sınavla öğrenci alan ve toplam 2208 kontenjanı olan 15 okulumuzda ilk yerleştirme sonucunda boş kontenjan kalmamıştır.8. sınıftan mezun olup hiç tercih yapmayan 1351 öğrencimiz ile tercih yaptığı halde bir Ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen 729 öğrencimizin, okullarımıza yerleştirme işlemleri ise 10-14 Ağustos 2020 tarihlerinde Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması yolu ile yapılacak olup, yerleştirme işlemleri ise 17 Ağustos 2020 tarihinde yapılacaktır.
17-21 Ağustos 2020 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması, 24 Ağustos 2020 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı -24-26 Ağustos 2020 Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvurularının Alınması yolu ile tamamlanacaktır.
İlimiz genelinde;Anadolu Liselerinde 332, Anadolu İmam Hatip Lisesinde 148, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde 2403 olmak üzere 2283 boş kontenjan bulunmaktadır.
İl genelinde öğrencilerimiz için ayrılan kontenjanların % 73’ü dolu olup, henüz hiçbir okula yerleşemeyen öğrencilerimiz için % 27 boş kontenjan bulunmaktadır. Mezun öğrenci sayımızdan fazla kontenjan oluşturduğumuz için hiçbir öğrencimizin açıkta kalma gibi bir durumu söz konusu olmayacaktır. Yerleştirme sonucu açıklanan tüm öğrenci ve velilerimize hayırlı olsun" dedi.
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat