MUTASYONA UĞRAYAN KORONAVİRÜS'TEN SONRA SIKI ÖNLEMLER ALINIYOR

Okunma: 129
GÜNCEL 22 Aralık 2020 14:08
Videoyu Aç MUTASYONA UĞRAYAN KORONAVİRÜS'TEN SONRA SIKI ÖNLEMLER ALINIYOR
A
a

MUTASYONA UĞRAYAN KORONAVİRÜS'TEN SONRA SIKI ÖNLEMLER ALINIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İngiltere 'de görülmeye başlayan mutasyon geçirmiş koronavirüs vakalarından sonra İngiltere, Hollanda,Danimarka ve Güney Afrika'dan yapılacak uçuşların ardından 335 yolcunun sağlık kontrollerinden geçirildiği ve OCR testi yapıldığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İngiltere 'de tespit edilen koronavirüs mutasyonu üzerine 20 Aralık gwecesinden itibaren bu ülkekerden gelecek uçuşları askıya aldıklarını ifade eden Koca, testlerin negatif çıkması halinde dahi yolcuların izolasyona alındığını belirtti.
Bakan Koca ayrıca 14 Aralık'tan itibaren İngiltere 'den gelen tüm yolcuların tespitinin yapıldığını ve 4 bin 603 yolcunun bilgilerinin sisteme aktarılarak ikametleri ve kaldığı otellerinde izolasyona alındığını da sözlerine ekledi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat