MÜTEAHHİTLER, DEMİR FİYATLARINDAKİ ARTIŞA TEPKİ GÖSTERDİ

Okunma: 42
GÜNCEL 29 Temmuz 2021 14:14
Videoyu Aç MÜTEAHHİTLER, DEMİR FİYATLARINDAKİ ARTIŞA TEPKİ GÖSTERDİ
A
a

MÜTEAHHİTLER, DEMİR FİYATLARINDAKİ ARTIŞA TEPKİ GÖSTERDİ.

İnşaat Demirindeki fiyat artışı durmuyor. Son 1 haftadır ciddi bir artış gösteren demirin ton fiyatı dudak uçuklatıyor.  Demirdeki fiyat artışı müteahhitleri zor durumda bırakıyor. Kamu müteahhitleri devletten fiyat farkı bekliyor.  Konuyla alakalı olarak Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan Elazığ TSO 10. Meslek Komitesi Üyelerinin talebi üzerine inşaat sektörünün sorunları ve beklentilerini TOBB’ye taşıdı.  Arslan ; İnşaat sektörünün sorunları ve beklentilerini TOBB’ye taşıdıklarını belirterek, 250 sektörü direk olarak ilgilendiren ve istihdam başta olmak üzere ekonominin çarklarının dönmesinde büyük katkı sağlayan müteahhitlik ve taahhüt sektörünün sorunlarının çözülmesini talep ettiklerini dile getirdi.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan:
“İnşaat  sektörü  ekonominin  lokomotifidir.  “Odamızın 10 Meslek Komitesini oluşturan, mimar, mühendis ve taahhüt işleriyle iştigal eden üyelerimizce son bir yıllık dönemde demirdeki yüzde 100’ün üzerindeki fiyat artışının, kısa sürede demirin türevi olan malzemelerde ve tüm inşaat malzemelerinde yüksek fiyat artışına neden olduğu belirtilmiştir. Türkiye ekonomisinin ana lokomotif sektörlerinden olan ve 250 alt sektörü doğrudan etkileyen inşaat sektörünün geçen yıldan bu yana yüzde 100’ün üzerindeki fiyat artışı sonrasında inşaat ve taahhüt sektörünün zor günler geçirdiği görülmektedir. Sektör temsilcilerimizce, taahhüt işi yapan müteahhitlerin malzeme fiyatlarının artışı sebebiyle zarar ettikleri belirtilmekte, yapı malzemelerinin son 4 ayda hem ihracat artışı, hem döviz kurunun ve metal fiyatlarının yükselmesi ile birim fiyattaki poz değerlerinin çok üstüne çıkmış olması, bazı sözleşmelerde aylık malzeme fiyat farkı ödenmesine rağmen bunun yetersiz kaldığı, fiyat farkı olmayan işlerde ise yüklenicilerin iş yapma kapasitelerinin düşerek iflasların kapıda olduğunu belirtilmektedirler. İstihdamın korunması, üretimin devamı ve ekonomik istikrar için sektörün beklentilerinin karşılanması hususunda ilgili Bakanlıklara sunulmak üzere konu TOBB’ye bildirilerek, özellikle resmi kurumların taahhüt işlerinde güncel ve gerçekçi olacak şekilde fiyat farklarını çıkararak yüklenicileri mağdur etmeyecek şekilde yeni bir düzenleme yapılması talep edilmiştir” ifadelerini kullandı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat