OKUL KANTİNLERİNDE YOĞUN DENETİM YAPILDI

Okunma: 37
GÜNCEL 24 Eylül 2021 12:53
Videoyu Aç OKUL KANTİNLERİNDE YOĞUN DENETİM YAPILDI
A
a

OKUL KANTİNLERİNDE YOĞUN DENETİM YAPILDI

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yeni Eğitim ve Öğretim döneminin başlamasıyla il genelinde bulunan okullardaki kantinleri sıkı takibe aldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan denetimle ilgili açıklamada bulunan İl Müdürü Dr. Turan Karahan, " Pandemi nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitimin başlamasıyla öğrencilerin sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşmasını sağlamak için gıda kontrol görevlilerimiz okul kantinleri ve yemekhanelerinde denetimleri artırdı.Okulların açılmasından sonra satışlara başlayan kantinler öğrencilerin uğrak yeri. Biz de denetimlerde kantinlerin genel ve özel hijyen koşulları, satılmasına izin verilen gıdaların kontrolü, ürünlerin muhafaza koşulları, son tüketim tarihleri gibi konuların yanı sıra maske, mesafe, temizlik koşullarını da denetliyoruz.“ dedi.

Karahan konuşmasının sonunda kurallara uyan kantincilere teşekkür ederek, denetimlerin yıl boyunca devam edeceğini söyledi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat