SURİYE'YE İNSANİ YARDIM DEVAM EDİYOR

Okunma: 1154
YEREL HABER 12 Nisan 2017 12:36
Videoyu Aç SURİYE'YE İNSANİ YARDIM DEVAM EDİYOR
A
a

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk Diyanet Vakfı (TDV) iş birliğinde düzenlenen "Halep'te İnsanlık Ölmesin" kampanyası kapsamında, Elazığ, Manisa ve Kilis'ten temin edilen insani yardım malzemeleri ile Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine gönderildi.

İç savaş nedeniyle yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalan Suriyeliler için hazırlanan yardım malzemelerinin bu ülkeye gönderilmesine devam ediliyor.

Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığı ile TDV iş birliğinde düzenlenen "Halep'te İnsanlık Ölmesin" kampanyası kapsamında, Elazığ ve Manisa'nın Soma ilçesinden temin edilen yardım malzemeleri, Kilis İl Müftülüğü'nün koordinesinde 13 bin kişilik sıcak yemek ve 60 bin ekmekten oluşan yardımlar, Öncüpınar Gümrük Kapısı'nın karşı tarafından yer alan tampon bölgedeki Suriye plakalı araçlara nakledilerek sınır ötesine gönderildi.


Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 'Halep'te insanlık ölmesin' sloganıyla başlatılan kampanyanın ilk günkü heyecanıyla devam ettiğini anlatan Karatepe, şunları kaydetti: 

"Kampanyamız Türkiye'de ciddi anlamda rağbet gördü bu kapsamda Manisa ilimizin Soma ilçesi Türkiye'de önem arz eden bir ilçemiz çünkü orada yakın tarihimizde çok müessif bir kaza neticesinde ciddi anlamda yüreğimizi yakan bir hadise yaşandı. Bu hadiseyi yaşayan insanlarımız bana Bosna'daki kardeşlerimizi hatırlatıyor. Geçtiğimiz günlerde onlarda çok yoğun et yardımında bulundular. Sorduğumda 'Biz düşkünlüğün ve mağduriyetin ne olduğunu çok iyi biliyoruz' dediler. Soma ilçemizde aynı şekilde bu duyarlılığı gösterdi. Allah kendilerinden razı olsun."

Karatepe, Elazığ ve Somadan gönderilen 3 tır unun sınır ötesinde Suriye'de kiralanan fırınlarda ekmek yapıldığını daha sonrada bölgedeki ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığını ifade etti

Temin edilen malzemelerin de sınır ötesine göndermenin sevincini yaşadıklarını aktaran Karatepe, Kilis Müftülüğü olarak sınır ötesi için üretilen 40 bin ekmeği 60 bine 10 bin kişilik sıcak yemeği ise 13 bine ulaştırdıklarını, bu kapsamda da hayırseverlerden desteklerini esirgememelerini istedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat