TARİHİ MADEN YOK MU OLUYOR?

Okunma: 105
GÜNCEL 23 Eylül 2021 14:17
Videoyu Aç TARİHİ MADEN YOK MU OLUYOR?
A
a

TARİHİ MADEN YOK MU OLUYOR?

TARİHİ MADEN YOK MU OLUYOR?
DOĞAL OLMAYAN HEYELAN…

Elazığ’ın Maden İlçesinde Eti Gümüş AŞ’ye ait Bakır Madeni İşletmesi mağduriyet yaratmaya devam ediyor. Geçmişi çok eskilere dayanan ilçe, Bakır İşletmesinin atıklarından dolayı “Doğal olmayan heyelan” olarak tanımlanan toprak kayması riskiyle karşı karşıya. Evlerin, mahallelerin boşaltıldığı ilçede sorumsuzca atılan fabrika atıkları, neredeyse tüm ilçeyi tehdit ediyor. İlçede yaşayan vatandaşlarsa çözümü Maden’i göç ile karşı karşıya bırakmak değil; doğayı, insanı ve tarihi tehdit eden hafriyat ve atıkların kaldırılması olduğunu belirtiyor. Maden İşletmesinin ihmalkârlığından kaynaklanan heyelan riski ilçede yaşayan halk için risk taşıyor. Maden halkı hem yetkili makamların ilçeyi gözden çıkardığını hem de geri kalmışlığı gidermek adına gerekli hiçbir adımın atılmadığını ve bu şekilde devam etmesi halinde kimsenin ilçede kalmayacağını söylüyor. Vatandaş, kayma probleminden dolayı evlerin boşaltılması gerektiği birçok kez bildirilmiş olmalarına rağmen bunun ikamesi olarak kendilerine bir çözüm yolu sunulmadığından oldukça mağdur ediliyor. İlçe halkının büyük bir kısmı, yaşanan kayma olayının maden işletmesinin atıklarından kaynaklı olduğunu ve hala bu atıkların temizlenmediğinden şikâyet ediyorlar. Yaşanan heyelan nedeniyle zor günler geçiren ilçede doğaya ve insana verilen zarar civar köylere kadar sıçramış durumda.

‘’BU VATANDAŞ NEREYE GİDECEK?’’

Vatandaş, ‘’Risk topraktır, toprağı kaldırsınlar devlet hiçbir şeyle başa çıkamıyor.  Vatandaşın evi yok, yurdu yok, işi yok nereye gidecekler? Burada kalan zaten emekliler, gençler işsiz yapacak bir şeyimiz yok. Gelsinler bu vatandaşlara ev yapsınlar ondan sonra baş etsinler: Bu vatandaş nereye gidecek? Başka tutunacak bir dalı olsa vatandaşta burada yaşamaz. En büyük zararı fabrika veriyor ilçemize. Harfiyatı dökünce olacağı buydu. En büyük sebep fabrikadır. İnsanları mağdur etmesinler. Ya bu hafriyatı kaldırsınlar ya da bizim evimizi istimlâk etsin.’’ diyerek durumun en çok kendilerini zarar uğrattığını ifade ediyor.
 
Son zamanlarda Hacan Köyü’nde yine Bakır İşletmesinin sorumsuzca davranmasından dolayı 2017 yılından beri maden arama çıkarma çalışması yapan özel işletmenin döktüğü milyonlarca ton hafriyatın heyelana sebebiyet verdiği biliniyor.  Hacan Köyü’nde bakır arama çıkarma faaliyetlerinde kullanılan ilgili işletmenin patlatmış olduğu dinamitler sonucu birçok evde çatlaklar meydana geldiği, arazilerinde yer çatlakları oluştuğu, içme suyu borularının patladığı, köy sakinlerinin endişe ve korku yaşadıkları, mağduriyetleri had safhada söz konusu.’’
 
Ülkemizde baştakilerin kendilerinden başka hiç kimseyi düşünmemeleri sadece Maden İlçesini değil tüm ülkeyi kötü yönde etkiliyor. Rantın olduğu yerde ezilen de, zarar gören de yine halk yine halk oluyor. Bu durumun ne zamana kadar böyle süreceğini bilmiyoruz belki fakat bildiğimiz tek bir şey var ki bu düzenin böyle yürümeyeceği ve mazlumun ahını alan bu sistemin bir gün elbet çökeceği yönünde.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat