TATİLE GİDECEKLER BİR KEZ DÜŞÜNÜN

Okunma: 33
YEREL HABER 28 Temmuz 2020 09:52
Videoyu Aç TATİLE GİDECEKLER BİR KEZ DÜŞÜNÜN
A
a

TATİLE GİDECEKLER BİR KEZ DÜŞÜNÜN

Elazığ Şoförler Odası bayramın yaklaşmasıyla birlikte  tatile gidecek vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Elazığ Şoförler Odası’ndan yapılan açıklamada; “İlimizde 24 Ocak 2020 Deprem sonrası şehir içi trafik akışında yaşanan aksamaların, binaların yıkılmasından kaynaklanan sokakların dar oluşu şehir içi çalışan araçlarımızın çalışırken zorlandıkları, zaman zaman gecikmelerine sebebiyet vermesinden dolayı vatandaşlarımızın bu konuda sabırlı davranmaları, durakta çalışan şoförlerimize yardımcı olmalarını; Tüm dünyayı saran Korona virüs COVID-19 ‘de 3 kurala uymak maske, temizlik, sosyal mesafe kurallarına uyarak çalışmak şehir içi çalışan araçlarımızda şoför dahil maskesiz yolcu alınmaması, koltuk sayısı haricinde fazla yolcu alınmaması, araçlarda dezenfekte kurallarına uyulması, biz Odamız olarak her 15 günde bir ticari taksi ve minibüslerin dezenfekte işlemlerini kendimiz yapmaktayız. Seyahat halinde iken kurallara harfiyen uyun. Uykusuz, yorgun olarak asla yola çıkmayın ve sık sık mola verin. En önemlisi uyarıları mutlaka dikkate alınız" dedi.
Vatandaşların Bayram tatili öncesinde yola çıkmadan araç bakımlarını yaptırmalarını dile getiren Şoförler Odası: ‘’Muayene, Zorunlu Sigorta varsa Kasko sigortalarının poliçe sürelerini kontrol etmeleri mağduriyet yaşanmaması için kasko poliçelerine ek teminat olarak Yol yardımlarını ekletmeleri çekici hizmetlerini yapmaları menfaatlerine olacaktır.
"UNUTMAYALIM Kİ EMNİYET KEMERLERİ HAYAT KURTARIR"
Uzun ve kısa yol ayrımı yapmadan tüm sürücülerin seyir halinde iken mutlaka emniyet kemerlerini başta sürücüler olmak üzere tüm yolcuların takmalarını isteyen Başkan Toraman: "Unutmayalım ki emniyet kemerinin hayat kurtardığı bilinmektedir. Bunun için bütün sürücü ve yolcuların emniyet kemerlerini harfiyen takmaları kendi faydalarına olacaktır. Diğer bir önemli konu ise seyahat esnasında sürücülerin telefonlarını kapatmalarını istiyoruz. Çünkü meydana gelen kazaların yüzde 95'i sürücü kusurundan kaynaklanmaktadır. Bunun sebebi ise direksiyonda iken telefonla konuşmak, mesajlaşmak, sigara içmek, yorgunluk, aşırı hız ve kurallara uymamak olarak özetleyebiliriz. Tüm tedbirlere rağmen tatillerde kazalar yüzde yüz artış gösteriyor. Bilânçonun ağır olması bayramlarında neşesini kaçırıyor. Halen yaşanan acılardan ders almıyoruz. Direksiyonda ne kadar az zaman geçirirsek o kadar az kaza olur.
Başkan Toraman Ayrıca Genel Güvenlik açısından bayram tatili telaşında kargaşa yaratarak telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Banka görevlisi, Sigorta görevlisi olarak tanıtarak tehdit korku ve panik hali oluşturarak dolandırmaya çalışanlara itibar etmemeleri konusunda uyarıda bulundu.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat