TOKİ ÇEK ELİNİ ELAZIĞ’IN ÜSTÜNDEN

Okunma: 135
GÜNCEL 29 Temmuz 2020 09:59
Videoyu Aç TOKİ ÇEK ELİNİ ELAZIĞ’IN ÜSTÜNDEN
A
a

TOKİ ÇEK ELİNİ ELAZIĞ’IN ÜSTÜNDEN

Elazığ’da 24 Ocak günü merkez üstü Sivrice’de 6,8 şiddetinde deprem meydana geldi. Birçok ev yıkıldı ve ağır hasar aldı. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un koordinesi ile 20 bin 417 konutun inşaatı için çalışmaya başlandı. Ve ilk deprem evleri Sürsürü mahallesinde TOKİ’nin yaptığı evler. 15 Ağustos’ta teslim edilecek. Evlerin teslimatı Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile yapılacak. Ama akıllara takılan ve beğenilmeyen vatandaşın içine sinmeyen konular. Ama TOKİ bu sorulara ve isteklere kulaklarını tıkamış kendi bildiğini okumuş durumda.
 “TOKİ’NİN YAPTIĞI EVLER BEĞENİLMİYOR”
Elazığ’da yaşayan vatandaşlar TOKİ’nin yaptığı evleri hem şekil olarak çok iç içe evlerin olması hem de küçük ve balkonsuz olması Elazığ vatandaşını mutsuz ediyor. TOKİ’nin yaptığı evler 90 ile 120 metre kare arasında değişiyor. Küçük olan bu evler Elazığ için sorun haline geliyor. Elazığ halkı balkonu ve geniş evlerde oturmayı sever. Ama TOKİ Elazığ’ın bu isteğini göz ardı etti ve kendi isteklerine göre 90 ve 120 metre kare olarak yaptı. Şimdi kalabalık bir aile veya eşyası çok olan aileler ne yapacak. Balkonu bile yok denecek kadar küçük olan bu evlerde nasıl yaşayacaklar. Elazığ geniş balkonlu geniş evlerde oturdu hep ama şimdi balkon büyük bir lüks haline geldi. TOKİ tüm ısrar ve ricalara kulak tıkadı. Halkı mecburen küçük balkonu olmayan evlere mahkum etti.
“ELAZIĞ HEP BÜYÜK EVDE OTURDU KÜÇÜK EV SEVMEZ”
Elazığ halkı ise durumu bize şöyle aktarıyor; “Elazığ bugüne kadar hep büyük geniş ferah evlerde oturdu. Depremden öncesine kadar evlerimizin önü açık ferah ve güzeldi. Ama şimdi TOKİ bizi dinlemiyor. Belli bir ölçünün dışına çıkamayız proje bize gelir biz yaparız diyorlar. Ama biz yapılan evleri ve projeleri beğenmiyoruz. Evler çok küçük kimden neyden vazgeçelim. Ben 90 metre kareye 5 kişilik ailemi nasıl sığdırayım. Balkonsuz ev olur mu?  Elazığ kurulduğu tarihten bu yana kadar hep balkonlu geniş evlerde yaşadı. Ama Toki bu kuralı bozdu. Bizi küçük sıkıcı evlere mahkum etti” dedi.
“DEPREM YIKAMADI TOKİ YIKTI”
Elazığ depremi vatandaşın hayatını bir daha düzelmeyecek şekilde değiştirdi. Depremden önce ki evler hep geniş ve ferahtı. Ama depremden sonra TOKİ vatandaşın evini yeniden inşa etmek için aldı. Ama yıkılan evlerinin daha küçük hali iç içe inşa edilmiş balkonu olmayan evler yaptı. Proje yapımında bile bir çok kez küçük iç içe olan balkonsuz ev istemediklerini dile getirmelerine rağmen halkı dinlenmedi. TOKİ kendi bildiğinden şaşmadı. Depremin yapamadığını TOKİ yaptı ve herkesi küçük, yaşam alanı olmayan evlere mecbur kıldı.
YAŞAM ALANI OLMAYAN EV Mİ OLUR?
TOKİ Elazığ’ a resmen ceza kesiyor. Bina var küçük, apartman var, yaşam alanı yok, deprem anında veya başka acil alanda hayat alanı oluşturmaya imkan yok. Bu nasıl bir proje. Hem eski depremde yıkılan evden daha küçük ev yapıp hem de yaşam alanı olmayan aralarda sadece apartman boşluğu bırakan yer yapıyor. Resmen baştan savma hemen yapalım da aradan çıksın anlayışı ile yapılan binalar.
Hiç yeşilliği olmayan, yaşam alnı olmayan ev olur mu? TOKİ eski köye yeni adet getiriyor. Elazığ halkı doğayı yeşili seven bir millet. Ama şimdi sadece küçük bir birine bakan evler ve dört duvardan ibaret bir yaşam sunuyor.
AMAÇ NE YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜRMEK Mİ YÜKSELTMEK Mİ?
Peki TOKİ’nin amacı ne yaşam kalitesini yükseltmek için mi çalışma yapmak yoksa düşürmek için mi? Yeşilliği olmayan dört duvardan ibaret bir hayat. Bu hayat tarzı Elazığ’a yakışmıyor. Baştan savma özensiz yaşam alnı yeşilliği olmayan evleri hak etmiyor Elazığ.
“TOKİ ELAZIĞA YAKIŞMIYOR”
TOKİ Elazığ’ın isteklerini hiçe sayıyor. Elazığ halkı bize muhtaç yaptığımız evlere o yüzden itiraz etmeden gelip oturacak diye düşünüyorlar. Ama unuttukları bir şey var. Halka bedava hayır olsun diye yapmıyorlar. TOKİ bu evler karşılığında para alacak. O yüzden ya Elazığ halkının sorunlarını dinleyip Elazığ’a yakışan geniş ferah önü açık iç içe olmayan bodrumlu ve geniş balkonlu ev yapsın ya da bu işi Elazığ’ı dinleyen sorunlarına kulak verenlere bırakıp gitsinler…
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat