VALİ YIRIK'IN ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR

Okunma: 57
GÜNCEL 11 Ağustos 2020 17:08
Videoyu Aç VALİ YIRIK'IN ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR
A
a

VALİ YIRIK'IN ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR

Elazığ Valisi Erkaya Yırık göreve başlamasının ardından kurumlara gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında İl Özel İdaresini ziyaret ederek  idarenin çalışmaları hakkında brifing aldı.
Vali Erkaya Yırık’a İl Özel İdaresini ziyarette  İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş ve Genel Sekreter Yardımcısı Murat Okubay tarafından idaremizin yürüttüğü bütün işler, mali ve idari işleyiş hakkında ayrıntılı bir bilgilendirme yapıldı.
DEVLETİMİZ VATANDAŞINA SAHİP ÇIKIYOR!!
Ziyaretle ilgili bir paylaşımda bulunan Vali Erkaya Yırık, “İl Özel İdaremiz; 2020 Yılı içinde, 11 İlçe, 549 Köy ve 711 Mezraya 447 Projeyi uygulamak için 109.475 000 ₺ harcıyor... Devletimiz Vatandaşına Sahip Çıkıyor!” ifadelerine yer verdi.
Vali Erkaya Yırık ziyarette ayrıca İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Şerbet ve İl Genel Meclisi Üyeleri ile de bir araya gelerek meclisin çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulundu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat