YIRIK " HEPİMİZ ÖZÜMÜZDE KARDEŞİZ"

Okunma: 35
GÜNCEL 23 Eylül 2021 14:01
Videoyu Aç YIRIK " HEPİMİZ ÖZÜMÜZDE KARDEŞİZ"
A
a

YIRIK " HEPİMİZ ÖZÜMÜZDE KARDEŞİZ"

Elazığ’ın Arıcak ilçesine bağlı Üçocak beldesinde, GAP Belediyeler Birliği tarafından yapımında destek verilen Millet Parkı, Mesire Alanı, Mezarlık Köprüsü ve bağlantı yollarının toplu açılış programı yapıldı.

Gerçekleştirilen açılış programına Elazığ Valisi Erkaya YIRIK, Diyarbakır Valisi Münir KARALOĞLU, Hani Belediye Başkanı İbrahim LALE, Üçocak Belde Belediye Başkanı Yılmaz YEGÜL ve vatandaşlar katıldı.

Açılış töreninde konuşan Elazığ Valisi Erkaya Yırık; Diyarbakır Valimiz kısa bir süre önce beni aradı hava sahanlığınız için izniniz var mı dedi. Bende kendisine şu cevabı verdim; Sayın Valim, hava sizin zaten her türlü gelebilirsiniz, her türlü hizmet edebilirsiniz. Arıcak Diyarbakır’ın, Hani Elazığ’ın var mı bir farkımız? Hepimiz özümüzde kardeşiz. Hani Arıcak’tan farklı değil, Arıcak Alacakaya’dan farklı değil, Maden Ergani’den farklı değil. Dolayısıyla bu kardeşliğimiz bu birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece kadim tarihte bu milletin ve toprakların peşinde haince dolaşanları hayal kırıklığına uğratacaktır. Bu güzel hizmetler bölge halkımızın ve Üçocak Beldemizde yaşayan vatandaşlarımızın yaşam kalitesini arttıracaktır. Bu hizmetlerin gerçekleşmesinde emeği ve desteği olan herkese teşekkür ediyorum.  ifadelerine yer verdi.

Yapılan konuşmaların ardından Elazığ Valisi YIRIK ve Diyarbakır Valisi Karaoğlu ile beraberindekilerin toplu açılışı yapmasıyla program son buldu. 

Daha sonra Bükardi Belediyesini ziyaret eden Vali Erkaya YIRIK, Bükardi Belediye Başkanı Yılmaz AÇMAZ’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat