"HALKIMIZ SUSTURULMASIN İSTİYORUZ"

Okunma: 1559
GÜNCEL 14 Şubat 2017 16:47
Videoyu Aç "HALKIMIZ SUSTURULMASIN İSTİYORUZ"
A
a

"HALKIMIZ SUSTURULMASIN İSTİYORUZ"

"HALKIMIZ SUSTURULMASIN İSTİYORUZ"

CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan, TBMM' ye sunulan ve kabul edilen 18 maddelik anayasa değişikliği, referandum süreci ve referandum sonrası doğabilecek sonuçları değerlendirdi.
Türkiye anayasa değişikliği referandumu için 16 Nisan Pazar günü oy kullanacak. Anayasa değişikliğinin halk oylamasına sunulacağı tarihin belli olmasının ardından "evet" veya "hayır" kampanyaları da başlamış oldu. CHP Elazığ İl Başkanı Kaplan, anayasa değişikliği paketinin kabul edilmesi, referandum süreci ve kampanyaları değerlendirdi. Türkiye gündeminin çok yoğun olduğunu, dolayısıyla Elazığ gündeminin de yoğun olduğunu söyleyen CHP İl Başkanı Kaplan, bizler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak görevlerimizi en iyi şekilde yerine getirmek,Nisan ayında yapılacak olan referandum hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve kendi özgür iradelerini kullanmaları hususunda yol göstermeye çalıştıklarını ifade etti. “Oy verme konusunda vatandaşlarımızı yönlendirmiyoruz, sadece karşılaşabilecekleri sorunlara dikkat çekmek istiyoruz, takdir kendilerinindir. Bir siyasi parti il başkanı olarak hem de bir vatandaş olarak kamuoyunu bilgilendirmek adına üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz.”

“ÜLKE İÇİ SİYASET AYRILIĞI, ULUSAL BİRLİK VE BERABERLİĞE ENGEL OLMAMALI”

CHP İl Başkanı Kaplan, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanılanlara değinerek şu ifadelerde bulundu: “Referandum gündemde yokken 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye de milli ve beraberliğin sağlandığı dönemde cumhuriyete, vatana sahip çıkıldığı dönemin hemen ardından ‘devlet başkanlığı’ gündeme geldi. O dönemde çok daha büyük problemler vardı, ülke bir darbe almıştı ve bu darbe sonucunda ülkenin içinde bulunduğu birlik ve beraberlik duygusunun devam etmesinden yanaydım. İç siyaset ayrı bir olaydır, ulusal olarak ülke çıkarlarını birlik içinde korumak apayrı bir olay. Siyasetçiler arasında gerginlik milli birliğimize engel olmamalıdır. Milletimizle beraber iktidarın her zaman yanındayız, Genç ve çocuklarımız için, milletimiz için, geleceğimiz için ve Türkiye için birlikte olmalıyız. Ülkenin siyasi atmosferi yön değiştirmeye başladı. Milli birlik ve beraberlik duygusu hepimizi heyecanlandırmıştı. Bölünmeyeceğiz, ayrılmayacağız, ötekileştirilmeyeceğiz yaklaşımıyla düşünmeye başladık. Ama u birlik ve beraberlik duygumuzu bir “siyasi söylem” olarak toplumun bir kesimine yönelik olarak kullanmak yanlış bir söylemdir.”

“TERÖRE HAYIR”

Kaplan, sistemin toplumla barışık bir sistem olmadığı için, toplumun farklı katmanları, ötekileşmiş duygusu içinde olacağını ve güvensiz hissedeceklerini dile getirdi. Başkanlık sisteminin, terör olaylarını daha fazla arttıracağını, birlik ve beraberliği zedeleyeceğini ve şuan birlik içinde yaşanılan ortamın korunması ile ilgili endişelerinin olduğunu dile getirdi.

NEDEN “HAYIR” DİYORUZ

Kaplan; ülkenin başkanlık sistemi ile yönetilmesinin ülke adına zararlar meydana getireceği yönünde tereddütleri olduğunu söyledi. “Cumhurbaşkanı hepimizin cumhurbaşkanıdır, başbakan hepimizin başbakanı… Ama cumhurbaşkanın tarafsız olması gerekir, parti başkanlığı devreye girdiğinde devlet başkanlığı, cumhuriyetten ayrılmış olur. Bu sistem biçimi bireyleri pasif kılar, tek bir söz sahibi kılar. Yasama, yürütme ve yargı birbirlerini denetleyen organlardır. Her bir organ, fren sistemi işlevi görür. Bu sistemlerden biri işlevini kaybettiğinde diğerleri de bundan zarar görür. Başkanlık sistemi de tam bu nokta da ‘formalite bir meclis’ meydana getirmiş olacak. Meclis kanun çıkaramayacak ve halk bakan seçemeyecektir. Sistem sadece ülke içinde değil, uluslar arası ilişkilerde de olumsuz sonuçlara neden olabilir.” Dedi.

Bu süreçte vatandaşların doğru bilgilendirilmesi adına gençlerin, STK’ ların ve basın mensuplarının yönlendirmesinin de altını çizdi.
 
 HABER-FOTOĞRAF:NİSA YILMAZ
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat