"TARIM VE İNSAN"

Okunma: 1713
KÜLTÜR SANAT 11 Mart 2016 09:44
Videoyu Aç "TARIM VE İNSAN"
A
a

Türkiye genelinde 2015 yılı içerisinde çekilen fotoğraflardan oluşan “Tarım ve İnsan” konulu sergi Elazığ'da açıldı.

Türkiye genelinde 2015 yılı içerisinde çekilen fotoğraflardan oluşan “Tarım ve İnsan” konulu sergi Elazığ'da açıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın koordinesinde düzenlenen fotoğraf yarışmasından seçilen fotoğrafların yer aldığı “Tarım ve İnsan” konulu fotoğraf sergisi Elazığ'da bir alışveriş merkezinde açıldı. Açılışa, Vali Yardımcısı Haluk ÇAKMAK, Belediye Başkan Yardımcısı Masar AYAS, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail GÜRBÜZ ve davetliler katıldı. Fotoğraf yarışmasının 2009 yılından beri devam ettiğini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail GÜRBÜZ , "Fotoğraf sergisinin temel amacı tarımın ve toprağın önemi konusunda duyarlılığın geliştirilmesidir. Tarımsal gelişmeler ile tarım, doğa, çevre ve insan ilişkilerinin estetik ve öznel bakış açılarıyla belgesel olarak arşivde yerini alabilmesi için düzenlenen bir fotoğraf yarışmasıydı. Türkiye'nin bütün illerinde çekilen fotoğraflar komisyon tarafından değerlendirme yapılıyor. Bu senede 2015 yılı içerisinde değerlendirilen fotoğrafların sergisini yapmaktayız. Toplamda 401 kişi bin 827 eserle bu yarışmaya katıldı. Bu eserlerden 739 eser değerlendirmeye alınıp 17 eser ödül ve 156 eser ise sergileme ve albüm çalışması için seçilmiştir" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat