ARSLAN "MEDİKAL SEKTÖRÜ SORUNLARI" İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Okunma: 35
YEREL HABER 17 Eylül 2021 10:41
Videoyu Aç ARSLAN "MEDİKAL SEKTÖRÜ SORUNLARI" İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
A
a

ARSLAN "MEDİKAL SEKTÖRÜ SORUNLARI" İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, TOBB nezdinde girişimler başlatılması talebinde bulundu. “Maalesef Odamızın 13. Meslek Komitesinde yer alan Üyelerimiz sözleşme süreçlerindeki belirsizlikle ödemelerini 20 ayı bulan gecikmelerle takip etmekteler.” İfadelerinde bulunan Arslan konuyla ilgili açıklamalarda bulundu:
 “Elazığ TSO 13. Meslek Komitemiz tarafından Meslek Komitesi Toplantısında dile getirilen bu sorun öncelikli olarak ilimizde ilgili kurumlarla paylaşılmıştır. Bununla birlikte sorunun Türkiye genelindeki tüm sektör temsilcilerini ilgilendirmesi ve Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunulması için de TOBB nezdinde girişimlerde bulunduk. Bugüne kadar üyelerimizden gelen her sorunu sahiplenerek büyük bir özveriyle ilgili makamlara taşıyan TOBB Başkanımız Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu inanıyoruz ki bu konuya da hassasiyetle yaklaşacaktır. Yakından bildiğiniz gibi, ülkemizin en başarılı kamu hizmetlerinden birine sahne olan sağlık hizmetleri sektörü, dünyada eşine az rastlanır bir kamu-özel sektör işbirliğini başarıyla sürdürmektedir. Bu işbirliği kapsamında gerek şehir hastaneleri, gerekse kamuya ait diğer sağlık kuruluşları, ihtiyaç duydukları tıbbi malzemeleri 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında medikal sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz aracılığıyla en yüksek kalitede ve süratle tedarik etmektedirler.
Ancak uzun süredir küresel COVID-19 pandemisinin göremez kahramanlarından olan ilaç dışı tıbbi malzeme, protez, ortez, laboratuvar ya da sarf malzemeleri gibi ürünleri tedarik etmekle sorumlu medikal sektörü, ne yazık ki ciddi ticari risklerle karşı karşıyadır. Maalesef Odamızın 13. Meslek Komitesinde yer alan Üyelerimiz sözleşme süreçlerindeki belirsizlikle ödemelerini 20 ayı bulan gecikmelerle takip etmekteler. Ayrıca söz konusu süreçte tahakkuk etmiş alacaklarından bile feragat etmek zorunda bırakılmakta; ödemelerini taahhüt edilenin 3 katı sürede bu feragat süreçleriyle tahsil etmek zorunda kalmaktadırlar. Şüphesiz ki serbest piyasa dinamikleri, COVID-19 pandemisinin de yarattığı olumsuz etkiyle, ciddi tehditlerle karşı karşıyadır. Her dönemde çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilecek bu tutarsızlıklar, elbette özel sektörün de malumudur. Ancak ticari süreçlerin devamlılığı için doğal olan avans, fiyat farkı vb. ticari uygulamaları bile kullanma şansı olmayan medikal sektörü temsilcileri, ne yazık ki başta ilimiz olmak üzere Ülkemiz genelinde artık varlık mücadelesi gösterir duruma gelmişlerdir.
Söz konusu problemlerin, bu stratejik sektördeki altyapımıza zarar vermeden çözülmesi konusunda destek ve girişimlerinizi takdirlerinize arz ediyoruz.”  İfadelerine yer verdi.
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat