BAKAN PAKDEMİRLİ :YENİ HASAT SEZONUNA GİRERKEN, YİNE ALIM FİYATLARINI AÇIKLAMAYA BAŞLAYACAĞIZ

Okunma: 98
GÜNCEL 4 Mayıs 2021 12:36
Videoyu Aç BAKAN PAKDEMİRLİ :YENİ HASAT SEZONUNA GİRERKEN, YİNE ALIM FİYATLARINI AÇIKLAMAYA BAŞLAYACAĞIZ
A
a

BAKAN PAKDEMİRLİ :YENİ HASAT SEZONUNA GİRERKEN, YİNE ALIM FİYATLARINI AÇIKLAMAYA BAŞLAYACAĞIZ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, çevrimiçi olarak düzenlenen toplantıda Tarım Orman İl Müdürleri ve Orman Bölge Müdürleri ile bir araya gelerek geçen yıla ait performansları değerlendirdi.

Toplantıda yaptığı konuşmada pandeminin halen dünya gündeminin ilk sıralarında yer aldığını ve geçen yıl tarım ve gıdanın, bu süreçten en fazla etkilenen sektörlerden biri olduğunu belirten Bakan Pakdemirli "Ülkeler sınırlarını kapattı, tarım ve gıdaya erişimde, lojistik ve tedarik zincirlerde büyük aksamalar yaşandı. Hamdolsun, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve sektörümüzün özverisiyle, bu süreci başarıyla yürüttük ve yürütmeye de devam ediyoruz. Tarım ve gıda alanında aldığımız 106 tedbir, 81 ilimizdeki personelimizin yoğun gayretiyle etkin bir şekilde uygulandı. Böylece, çiftçimiz ekmeye, üretim artmaya, tarım büyümeye devam etti. Yine, gıda tedarik ve lojistik zincirlerini doğru yönlendirerek, vatandaşımızın ihtiyacı olan gıda ürünlerine rahatça ulaşmasını sağladık. Tabi pandemi süreci daha bitmedi. Hâlihazırda, Ramazan Bayramı sonrasına kadar, tam kapanma dönemine geçtik. Bu dönemde üretimin kesintisiz devamı için geçen yıl olduğu gibi üreticilerimize ve gıda işletimlerine yönelik muafiyetlerimiz devam ediyor. Artık hasat dönemi de, bu ay başlayacak. Dolayısıyla sizlere sahada daha çok ihtiyacımız olacak" diye konuştu.

2020 YILI, TÜM ZAMANLARIN EN SICAK 3 YILINDAN BİRİ OLARAK TARİHE GEÇTİ

Pandeminin yanında, iklim değişikliğinin etkilerini de artık yoğun şekilde hissedildiğinin altını çizen Pakdemirli şöyle devam etti:

"2020 yılı, tüm zamanların en sıcak 3 yılından biri olarak tarihe geçti. Önümüzdeki yıllarda da, maalesef sıcaklık artışında, yeni rekorlar bekleniyor. Ülkemiz, Akdeniz havzasında olması nedeniyle küresel ısınmanın etkilerini yoğun yaşayan ülkelerden birisi. Türkiye'de uzun yıllar sıcaklık ortalaması 13,5 OC iken, geçen yıl 14,9 OC' ye yükseldi. Yağış miktarımız da, maalesef her geçen yıl azalıyor. 1 Ekim-30 Eylül arasını kapsayan su yılını baz aldığımızda, Türkiye normal yağışı 574 mm iken, 2020'de bu miktar 552 mm'ye geriledi. Ayrıca geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da, yağışlar halen istenilen seviyede değil. Ekim ayında başlayan, 2021 su yılında da, geçen yıla oranla ülke genelinde yüzde 24'lük bir azalma gerçekleşti. Özellikle Ocak-Mart döneminde, ülke genelinde uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 10'luk bir artış olsa da, Nisan ayında yağışlar beklentilerimizin bir miktar altında gerçekleşti. Ama bildiğiniz üzere, Mayıs ve Haziran ayları halk arasında kırkikindi yağışları olarak bilinen yerel sağanak yağışlarının gerçekleştiği aylardır. Umuyorum, beklenen yağışlar tarımsal üretime oldukça olumlu yansıyacak ve inşallah çiftçilerimizin yüzünü güldürecektir. Dolayısıyla, başta su olmak üzere, elimizdeki üretim kaynaklarının verimli kullanımı konusunda, il müdürlüklerimize büyük görevler düşüyor"

YENİ HASAT SEZONUNA GİRERKEN, YİNE ALIM FİYATLARINI AÇIKLAMAYA BAŞLAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sonrasında hem desteklerde artış, hem de etkin müdahale alımlarını birlikte uyguladıklarını ifade eden Pakdemirli "Son 3 yılda tarımsal destekleri yüzde 65 artışla, 24 Milyar Liraya çıkardık. Pamuk pirim desteğini yüzde 37,5 artışla, 1 Lira 10 kuruşa; Ayçiçeği primini yüzde 25 artışla, 50 kuruşa çıkardık. Bu yılki gübre desteğini Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yüzde 100 artırdık. Bitkisel üretim desteklerinin yüzde 50'sinden fazlasını ilk 4 ayda ödedik. Müdahale alımlarında ise üretici dostu politikalar yürütüyoruz ve bunu da müdahale kurumlarımızı, zarar ettirmeden yapıyoruz. Bu yıl da yeni hasat sezonuna girerken, yine alım fiyatlarını açıklamaya başlayacağız. Dünyadaki ve ülkemizdeki piyasaları yakın şekilde takip ederek, üreticimizi memnun edecek fiyatları açıklayacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın." dedi.

BİTKİSEL ÜRETİMİMİZ, CUMHURİYET TARİHİNİN REKORUNU KIRDI

2020 yılında bitkisel üretimde verimli bir sezonu geride bıraktıklarının altını çizen Bakan Pakdemirli sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Elbette, bitkisel üretimdeki bu gelişmenin arkasında, sulama alanında yaptığımız yatırımların büyük katkısı var. Son 19 yılda, 276 Milyar Liralık yatırımla, 600 barajı inşa ederek hizmete aldık. Bilhassa bu yatırımlar sayesinde, meteorolojik kuraklığa rağmen toplam bitkisel üretimimiz, 2020'de 9 milyon ton artışla 126 milyon tona yükselerek, Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Bu yıl ise biraz önce bahsettiğim gibi, Mayıs ayında istediğimiz yağış seviyesine yaklaşabilirsek, üretimde geçen yıla göre çok büyük bir kayıp yaşamadan sezonu tamamlamayı hedefliyoruz. Ayrıca, sulamaya açılacak yeni tarım alanlarıyla birlikte, kuraklığın etkisini azaltmayı hedefliyoruz.

Bu kapsamda, 2021 yılını, "Su ve Sulama Yatırımlarında Hamle Yılı" ila ettik. İnşallah bu yıl; 18 baraj, 72 gölet ve bent daha inşa edeceğiz. Yeraltı barajları konusunda da çalışmalarımızı hızlandırdık. Şu anda 26 yeraltı barajını tamamladık. Yılsonunda, bu sayıyı 50'ye çıkarmış olacağız. 2023 yılına kadar da, toplam 150 yeraltı barajını tamamlamayı hedefliyoruz"

SON 19 YILDA, 5,3 MİLYAR FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDUK

Ormancılık faaliyetleri noktasında da çok değerli işler yaptıklarını ifade eden Bakan Pakdemirli " Bu sayede ülkemiz, dünyada en fazla ağaçlandırma yapan ilk dört ülke arasında! Son 19 yılda, yaklaşık 5,4 milyon hektar alanda çalışma yaparak, 5,3 milyar fidanı toprakla buluşturduk. 20,8 Milyon hektar olan orman varlığımızı, son 19 yılda yaptığımız çalışmalar neticesinde, 22,9 Milyon hektara çıkardık. 2023'e kadar orman alanlarını genişleterek, ülke yüzölçümünün %30'u, yani 23,4 milyon hektara çıkarmak öncelikli hedeflerimiz arasında!

Malumunuz; önümüzdeki dönem hava sıcaklığının artmasıyla beraber, orman yangınlarında hassas bir döneme giriyoruz. Bu yıl da, geçen sene olduğu gibi, meteorolojik şartlara göre, yangın riskinin yüksek olacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle yangın organizasyonunda görevli bütün personelimizin konsantrasyonu çok yüksek olmalı. Geçen yıl ilk kez kullanmaya başladığımız İHA sayımızı, bu yıl 4'e çıkardık. Ayrıca bu sene ilk kez insansız helikopter kullanmaya başlayacağız. Bu arada, 1 Mayıs itibari ile 8 helikopterimiz de, göreve başladı. İleriki günlerde helikopter sayımız 30'a ulaşacak, yine 3 adet amfibik uçağımız da, yangın sezonunda görev alacaktır. Böylece bu yıl aldığımız tedbirler ile inşallah olası yangınlarla daha etkin bir şekilde mücadele edeceğiz" diye konuştu.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat