BÖLGENİN İLK KİRAZ HASADI ELAZIĞ' DA BAŞLADI

Okunma: 43
YEREL HABER 11 Mayıs 2021 13:36
Videoyu Aç BÖLGENİN İLK KİRAZ HASADI ELAZIĞ' DA BAŞLADI
A
a

BÖLGENİN İLK KİRAZ HASADI ELAZIĞ' DA BAŞLADI

Elâzığ’ın İçme köyünde yaklaşık 50 dönüm alanda üretilen kirazların hasadı yapıldı.

Elazığ’ın İçme Köyü’nde üretimi yapılan kirazların hasadı yapıldı.

Kiraz üreticilerinden Muhammet Öner' in ev sahipliğinde İl Müdürü Dr. Turan Karahan, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Erdem, Şube Müdürü Yılmaz Ataş ve teknik personelin katılımıyla Doğu Anadolu
Bölgesinin, turfanda çeşit ilk kiraz hasadına başlandı.

Kiraz hasadında konuşma yapan il müdürü Turan Karahan açıklamasında, diğer illerde olduğu gibi Elazığ’da da üretici ve çiftçilerimiz ile birlikte üretimin devamını sağlama hususunda çalışmalarımızı hız kesmeden devam ettirdik ve bugün geldiğimiz noktada birçok üründe olduğu gibi Elazığ ili Doğu Anadolu Bölgesi’nde kiraz üretiminde de öncülük eden bir il durumunda ve bölgenin ilk kiraz hasadını bugün İçme Köyü’nde hep beraber gerçekleştiriyoruz.  Elazığ ili bir tarım ve hayvancılık kenti özellikle Gezin çileği, fasulyesi ile, Ağın Leblebisi ile,  Türkiye’de alabalığın başkenti Keban ile, Baskil kayısı ile bunların yanında ilk kiraz haşatını yapan il durumundayız İlimizde toplamda 6 bin dekar alanda kiraz üretimi yapılıyor ve buradan ortalama yıla göre değişmekle birlikte 5 bin ton civarında rekolte elde ediliyor.” İfadelerine yer verdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat