ELAZIĞ'DA BAYRAM ÖNCESİ YOĞUNLUĞU SOSYAL MESAFEYİ İHLAL ETTİ

Okunma: 82
YEREL HABER 16 Temmuz 2021 13:53
Videoyu Aç ELAZIĞ'DA BAYRAM ÖNCESİ YOĞUNLUĞU SOSYAL MESAFEYİ İHLAL ETTİ
A
a

ELAZIĞ'DA BAYRAM ÖNCESİ YOĞUNLUĞU SOSYAL MESAFEYİ İHLAL ETTİ

Türkiye koronavirüs salgını sürecinde 1 Temmuz'dan itibaren bir normalleşme sürecine girmişti. Vaka sayılarının azalması ve beraberinde faaliyete geçirilen yaygın aşılama ile birlikte toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşan riskin giderek azalmasıyla Elazığ'da da vatandaşlar sosyal mesafe konusunu ihlal etmeye başladılar.
Sağlık Bakanlığı'nın normalleşme sürecinde maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulması gerektiğini söylemesine karşılık ilimizde özellikle banka önlerinde vatandaşların bir yığınlık yarattığı görülüyor. Covid-19 sürecinin devam ettiğini, süreçte yeni varyantların görüldüğünü belirten Sağlık Bakanlığı yetkilileri, normalleşmenin sürdüğü ancak vatandaşların sürece karşı önlemlerini sürdürmeleri gerektiğini ifade ediyorlar.

İl Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı ve uyguladığı tedbirler kapsamında Elazığ'daki vaka sayısında düşüş devam ederken, vatandaşların da kurallara uymaları gerekiyor.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat