ELFED 2000 ADET KİTABI ELAZIĞ VALİLİĞİNE TESLİM ETTİ

Okunma: 32
GÜNCEL 13 Mayıs 2021 12:16
Videoyu Aç ELFED 2000 ADET KİTABI ELAZIĞ VALİLİĞİNE TESLİM ETTİ
A
a

ELFED 2000 ADET KİTABI ELAZIĞ VALİLİĞİNE TESLİM ETTİ

Elazığ Dernekler Federasyonu Elazığlı Yazar Şeyhül Muharririn Ahmet Kabaklı’nın Yunus Emre ve Mehmet Akif Ersoy anısına yazdığı kitapları yeniden bastırarak dağıtması için Elazığ Valiliği’ne teslim etti.

Elazığ Dernekler Federasyonu 2020 ve 2021 yılında isimleri yıllara verilen Yunus Emre ve Mehmet Akif Ersoy anısına anlamlı bir etkinliğe imza attı.

Dernek yıllar önce Elazığlı yazar Şeyhül Muharririn Ahmet Kabaklı’nın Yunus Emre ve Mehmet Akif Ersoy anısına yazdığı kitapları yeniden bastırarak yaklaşık 2000 adet kitabı çocuklara dağıtması için Elazığ Valiliği’ne teslim etti.

Kitapları okuyarak geçmişin mirasına sahip çıkacaklarını söyleyen Elazığ Valisi Erkaya Yırık; ELDEF olarak Yunus Emre ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un adlarına Elazığlı hemşehrimiz Ahmet Kabaklı tarafından yazılan kitapları çığaltmak suretiyle toplam da 2 bin kitabı Valiliğimize teslim ettiler. Bunları inşallah çocuklarımızla, gençlerimizle, insanlarımızla buluşacak ve bizim hümanizmi, insan sevgisini tüm milleti, mağduru ve mazlumu kucaklamayı öğreten bu öğretileri okumak suretiyle bu milletin mirasına da tekrar sahip olmuş olacaklar. Dedi.

Vali Yırık açıklamasının devamında; Türk Milleti aydınlanmaya önem vermiş ilme bilime önem vermiş, insanı yaşatmış ki devlet yaşasın mantığıyla hareket etmiş ve herkesi kucaklamış ve tüm dünyaya bu şekilde nam salmış bir milletiz  ifadelerini kullandı.

ELFED Üyesi Ahmet Bulut’ta kitapların dağıtımında kendilerine yardımcı olan Vali Erkaya Yırık’a dernek adına teşekkürlerini ileterek; “Sayın Valimizin kitaba olan düşkünlüğünü biliyoruz gitti yerlerde çocuklara kitap dağıttığını biliyoruz. Bu kitapların dağıtımını da bizzat kendisi üstlenmiş oldu. Bizde bugün bu kitapları Sayın valimiz takdim ettik” dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat