FIRAT ÜNİVERSİTESİ "KADIN ÇALIŞMALARI UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ " KURULDU

Okunma: 1684
GÜNCEL 15 Şubat 2017 17:05
Videoyu Aç  FIRAT ÜNİVERSİTESİ "KADIN ÇALIŞMALARI UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ " KURULDU
A
a

 FIRAT ÜNİVERSİTESİ "KADIN ÇALIŞMALARI UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ " KURULDU

Fırat Üniversitesi Kadın Çalışmaları ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bahar Demirel, FÜKÇAM’ ın kuruluşu ve yapılacak programlar hakkında bilgi verdi.

YÖK Başkanlığının yayınladığı “Yüksek Öğretim Kurumları toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, temel bir problem olarak mevcut olduğundan hareketle buna farkındalık yaratmak ve çözüm bulmak için çeşitli faaliyetlerde bulunulması amacıyla” tutum belgesi tüm devlet ve vakıf üniversitelerine gönderildi.

Tutum belgesinin amacının kadın sorunları ve uygulama merkezlerinin bulunmadığı üniversitelerde kurulmasının teşvik edildiğini söyleyen Doç. Dr. Demirel; “ Bu amaçla üniversitemizde bulunmayan böyle bir merkez için çalışmalara başladık. ‘Fırat Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ adı ile 7 Ağustos 2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. FÜKÇAM için 7 kişiden oluşan bir yönetim kurulu oluşturuldu. Merkezimizin amacı, toplumsal cinsiyet eşitliğine, adaletine ilişkin farkındalığı arttırmak amacıyla çalışmalar yapmak, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” dersinin aynı veya farklı bir adla yetkili kurullarınca alınacak karar doğrultusunda programlarda ders olarak yer alması ve yerleşkelerde güvenli yaşamın sağlanması için cinsel taciz ve cinsel saldırıyla ilgili bilgilendirme, ulaşılabilir başvuru yerleri ve diğer gerekleri (aydınlatma, ulaşım gibi…) yerine getirmek ve yöneticilerin, akademik ve idari personelin, öğrencilerin toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin eğitimler almalarını sağlayacak çalışmaları teşvik etmek merkezimizin öncelikli çalışmaları arasında olacak.” dedi.

Programlara ek olarak ise, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın çalışmaları ile ilgili olarak seminer, konferans, toplantı ve etkinlikler düzenleyeceklerini söyledi. Çalışmaların, toplumsal cinsiyet eşitliğinin genel kabul görmesi, yüksek öğretim kurumlarının cinsel taciz ve cinsel saldırıya karşı neler yapabileceğini belirlemek adına önemli olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Demirel, yaklaşmakta olan “8 Mart Dünya Kadınlar Günü resim sergisi” düzenleyeceklerini, onun ardından anneler günü için ise “anne ve çocuk” temalı bir resim etkinliği yapacaklarını söyledi ve FÜKÇAM için ilk olacak bu çalışmaların, yapılacak olan diğer çalışmaların temeli olacağını belirtti.
 
HABER-FOTOĞRAF: NİSA YILMAZ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat