FIRAT ÜNİVERSİTESİNDE ORYANTASYON EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Okunma: 38
YEREL HABER 8 Haziran 2021 14:36
Videoyu Aç FIRAT ÜNİVERSİTESİNDE ORYANTASYON EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
A
a

FIRAT ÜNİVERSİTESİNDE ORYANTASYON EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Fırat Üniversitesi Hastanesinde geçtiğimiz yıl içerisinde göreve yeni başlayan güvenlik görevlilerine oryantasyon eğitimi düzenlendi.

Hastane Müdür Yardımcısı Ayşe ALBAY tarafından gerçekleştirilen sağlıkta kalite farkındalık eğitiminde, Türkiye’ de Sağlıkta Kalite Sisteminin Gelişimi, Türkiye’ de Sağlıkta Kalite Sisteminin Temel Yapı Taşları, Sağlıkta Kalite Standartları ve Sağlıkta Kalite Göstergeleri hakkında bilgi verildikten sonra Enfeksiyon Kontrol Komitesi Hemşiresi Mevlüde YILMAZ tarafından hastane enfeksiyonları ve el yıkama eğitimi verildi.

Ayrıca Fırat Üniversitesi hastanesinde yeni başlayan Hemşirelere ve diğer sağlık personellerine de oryantasyon eğitimi verildi. Eğitim Hemşiresi Leyla GÜNAY tarafından düzenlenen eğitim, teorik ve uygulama olmak üzere iki aşamada gerçekleştirildi. Teorik eğitim olarak Eğitim Hemşiresi Leyla GÜNAY tarafından genel hemşirelik hizmetleri eğitimi, Hastane Müdür Yardımcısı Ayşe ALBAY tarafından sağlıkta kalite farkındalık eğitimi, Çalışan Hakları Sorumlusu Kadriye ERDOĞAN  Ve tarafından beyaz kod eğitimi yapılırken, uygulama eğitimi olarak Acil Anabilim Dalı Başkanlığı Öğretim Üyeleri Doç.Dr. Mehtap GÜRGER ve Doç.Dr. Metin ATEŞÇELİK gözetiminde temel ve ileri yaşam desteği (CPR) eğitimleri gerçekleştirildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat