Elazığ
25 Şubat, 2024, Pazar
 • DOLAR
  31.07
 • EURO
  33.67
 • ALTIN
  2032.5
 • BIST
  9374.2
 • BTC
  51626.729$

EMEKLİLERDE KÖK MAAŞ KARMAŞASI


EMEKLİLERDE KÖK MAAŞ KARMAŞASI
MİLYONLARCA EMEKLİYİ SIFIR ZAM BEKLİYOR

Emekli maaşında kök aylık hesabı milyonlarca emekliyi sıfır zamma mahkûm edebilir. En düşük emekli maaşı sınırı artırılmaz veya zam hesabı değişmezse emekliler 2024’te de sefalet içinde kalacak.

İktisatçı Prof. Dr. Aziz Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yüzde 50 artış yapılsa dahi milyonlarca emeklinin sıfır zam ya da düşük zam alabileceğini gündeme getirdi. Tüm Emekliler Derneği Elazığ Şube Başkanı Mehmet Kayabaş gazetemize yaptığı açıklamada; “Ben bu kök maaşa karşıyım. Temmuz ayında da bu kök maaşa %25 zam verildi. Emeklilere verilen bu zamla bizim kök maaşımız 6025 lira olurken maaşımızın  %25’i aslında 1700 lira civarında zam yapardı ama emekli 116 lira zam aldı” ifadelerini kullandı.

Açlık sınırının neredeyse yarısı kadar maaş alan milyonlarca emekli, 7.500 TL olan en düşük emekli maaşını tamamlama sınırı yükseltilmezse 2024’te de nefes alamayacak. İktisatçı Prof. Dr. Aziz Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yüzde 50 artış yapılsa dahi milyonlarca emeklinin sıfır zam ya da düşük zam alabileceğini gündeme getirdi. Bunun nedeni ise zammın, fiilen ele geçen en düşük emekli aylığı 7.500 TL üzerine değil kök aylıklara yapılması... Aralık ayı enflasyon oranının açıklanmasıyla emeklinin alacağı zam da netleşecek.  Emekliler şu anda 5 aylık yüzde 33.66 oranında artışı hak etmiş durumda. 6 aylık enflasyon ise yüzde 38-40 seviyelerinde bekleniyor.

Tüm Emekliler Derneği Elazığ Şube Başkanı Mehmet Kayabaş ise açıklamasında; “Temmuz ayında 7500 liraya çıkardılar maaşımızı %25 zam olsaydı maaşımız 8 bin 9 bine yakın olacaktı ama 116 lira zam vermek bizimle açıkça dalga geçmektir. Kök maaşa karşıyız çalışana gelince daldan budaktan zam veriliyor ama emekliye gelince kök maaşla veriliyor” diye konuştu.

Önceden kök maaşın olmadığını anımsatan Kayabaş; “Eskiden kişinin maaşı neyse enflasyon zammına göre zam verilirdi. Bu yıl kök maaş diye bir şey çıktı karşımıza.  Bunu da yeni maliye bakanı çıkardı. Çalışana gelince, memuruna, vekiline gelince daldan budaktan zam veriliyor ama emekliye gelince kök maaş. 3600 günle hiç çalışmadan emekli olan, yaş itibari ile emekli olan 4 bin alırken ben 6025 lira alıyordum onu da getirip 7500 lira yaptılar beni de getirip 7500 lira yaptılar ”ifadelerini kullandı.

“Biz kök maaşa karşıyız” diyen Kayabaş son olarak; “ Bende ekmeği aynı fiyata alıyorum memurda aynı fiyata alıyor. Onlara gelince 8 bin lira zam verildi bide enflasyon farkı verildi ama emekliye gelince %25 kök maaş denildi. 116 lira bana zam geldi. Gerçekten biz buna karşıyız. Çalışanla çalışmayanı ayırdılar. Ya zam veriyorsun herkese ver az ver herkese ver. Eşit ver ya da vermiyorsan hiç verme” dedi.

YÜZDE 2.6 ZAM

Hazine desteğiyle maaşları 7.500 liraya tamamlanan düzenlemeden faydanalan SGK, Bağ-Kur ve EYT’den emekli aylığı alanlarla birlikte 11 milyona yakın vatandaş sıfır ya da çok düşük zam oranlarıyla karşı karşıya kalabilir. Kök maaşı yaklaşık 5.500 lira olan 6 milyon vatandaş, 6 aylık enflasyon oranı yüzde 40 olur ve bu oran üzerinden zam alırsa artış 2.200 TL olacak ve aylığı 7.700 lirada kalacak. Yani emeklinin aldığı gerçek zam oranı aslında yüzde 2.6 olacak. Seçim öncesi olduğu için eğer iktidar artışı yüzde 50’ye çıkarırsa aynı kök aylık üzerinden yapılan hesaplamada da maaş ancak 8.250 lirayı görebilecek. Bu hesaba göre de mevcutta 7.500 TL alan emeklinin cebine yansıyan gerçek zam yüzde 10’da kalacak. Kök aylığı 5.000 lira olan emekli yüzde 50 zam aldığında ise maaşı 7.500 liraya ulaşacak ve temmuzdan bu yana Hazine desteğiyle aldığı aynı maaşı almaya devam etmek zorunda kalacak.

Asgari ücrette tek zamma Türk-İş’ten itiraz

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, görüşmenin Atalay ile birlikte basın toplantısı düzenlediler. Atalay, “Asgari ücretli ve emeklinin alım gücü ortada. Enflasyon devam ettiği müddetçe tek asgari ücret zammı yapmak doğru değil” dedi. Taşçıer de “Bugün enflasyon ortamında Merkez Bankası’nın bağımsız olmadığı, TÜİK’in bağımsız olmadığı bir ortamda asgari ücretle ilgili bir rakam belirtmek sadece bir sayıdan ibaret” dedi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!