Hasarlı Yapılardan Eşya Tahliyesine İlişkin Genelge Yayımlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hasarlı Yapılardan Eşya Tahliyesine İlişkin Genelge Yayımlandı
Abone ol
Hasarlı Yapılardan Eşya Tahliyesine İlişkin Genelge Yayımlandı

Deprem bölgelerinde "yıkık", "acil yıktırılacak" ve "ağır hasarlı" yapılara, afetzedelerin eşyalarını tahliye etmek için girmesiyle ilgili kuralları içeren bir genelge yayımlandı.

İçişleri ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlıklarının ortak çalışması sonucu deprem bölgelerinde “yıkık”, “acil yıktırılacak” ve “ağır hasarlı” yapılara, eşya tahliyesi için girilmesi/girilmemesi kurallarını içeren genelge AFAD Başkanlığınca yayımlandı.

Genelgede “yıkık”, “acil yıktırılacak” binalara kesinlikle girilmesine müsaade edilmeyeceği vurgulandı.

Kontrollü tahliye yapılacak binalara da nasıl girileceği ve nelerin alınabileceği anlatıldı. Ayrıca tahliyelerin valilikler ve kaymakamlıklar koordinasyonunda, kolluk kuvvetleri gözetimde yapılacağının da altı çizildi.

Buna göre;

1) Afet gören alanlarda “yıkık” ve “acil yıktırılacak yapı” niteliğinde olduğu belirlenen yapılara kısa süreliğine de olsa girilmesi ve eşya alınması kesinlikle yasak.

2) Ağır hasarlı tüm yapılara giriş izni ve eşya alımı konusu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca görevlendirilen uzmanların raporu doğrultusunda değerlendirilecek.

3) Binasının hasar derecesi ağır hasarlı olarak belirlenmiş olan ve 30 günlük itiraz süresi içerisinde bina hasar durumuna itiraz etmeyecek vatandaşların eşyalarını alabilmeleri, yapıları ile ilgili uzmanlarca oluşturulacak tahliye raporuna uygun şekilde planlanacak.

4) Bu planlamalar iletişim çadırlarında vatandaşlarla paylaşılacak

5) Uzman raporunda "girilemez" yazması durumunda can güvenliğini teminen yapıya girişe izin verilmeyecek.

6) "Yapıya kontrollü 30 dakika girilebilir" raporu verilmesi durumunda, 30 dakika kadar süre içerisinde yalnızca değerli eşya (pasaport, kıymetli evrak vb.) alımına müsaade edilecek.

7) "Yapıya kontrollü 2 saat girilebilir" raporu verilmesi durumunda, 2 saat içerisinde en fazla 4 kişi binaya girmek suretiyle eşyalarını alabilecek. (Yapıya sabitlenmiş ve sökümü esnasında titreşim yaratacak her türlü faaliyet kesinlikle yasak. Mutfak dolabı, kalorifer peteği, pvc kapı pencere, her türlü yapıya monte aksamlar, elektrik ve aydınlatma tesisatı vb eşyaların sökülmesi alınması kesinlikle yasak)

8) Tahliye çalışmalarının genel koordinasyonu Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından sağlanacak.

9) Tahliye, kolluk kuvvetleri gözetiminde gerçekleştirilecek olup belirtilen tüm kurallara uyulması zorunlu.

10) Tahliye sırasında olası mücbir sebeplerle tahliyenin durdurulması zorunluluğu oluşması halinde (artçı sarsıntı vb.) tahliye derhal sonlandırılacak ve bu durum tutanak altına alınacak.

 

11) İçeri girilmesine müsaade edilmeyen veya içerisinden eşya tahliyesi yapılamayan vatandaşlar için ayrıca eşya yardımı yapılacak.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Depremzedelere 10 Bin TL Yardım Ödemeleri BaşladıÖnceki Haber

Depremzedelere 10 Bin TL Yardım Ödemeler...

Müdür Şişecioğlu: Binasında Hasar Olan Bütün Vatandaşların Binaları Tek Tek İncelenecektirSonraki Haber

Müdür Şişecioğlu: Binasında Hasar Olan B...

Yorum Yazın