Elazığ
25 Şubat, 2024, Pazar
 • DOLAR
  31.07
 • EURO
  33.67
 • ALTIN
  2032.5
 • BIST
  9374.2
 • BTC
  51617.669$

Müftü Üstündağ: İftar İkramlarımızla İnsanlara Karşı Merhametimizi Ortaya Koyarız


Müftü Üstündağ: İftar İkramlarımızla İnsanlara Karşı Merhametimizi Ortaya Koyarız
Müftü Üstündağ: İftar İkramlarımızla İnsanlara Karşı Merhametimizi Ortaya Koyarız

Ramazan ayı dolayısıyla Elazığ İl Müftüsü İrfan Üstündağ, açıklamalarda bulundu.

Elazığ İl Müftüsü İrfan Üstündağ, Ramazan ayı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Müftü Üstündağ, Ramazan ayında Elazığ’da yapılacak ibadetlerle alakalı açıklamalarda bulundu.

 ÜSTÜNDAĞ: İFTAR İKRAMLARIMIZLA İNSANLARA KARŞI MERHAMETİMİZİ ORTAYA KOYARIZ

Müftü Üstündağ mesajında, “Evveli rahmet ortası mağfiret sonu ise cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayına erişmiş olmanın sevincini yaşamaktayız. Hepimize mübarek olsun. Hidayet rehberimiz Kur’an-ı Kerim Ramazan ayında indirilmeye başlanmış, Peygamber Efendimiz bu ayda peygamberlikle görevlendirilmiştir. Bu ayın gündüzlerinde oruç tutmak farz kılınmıştır. Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim’in kendisinde indirildiği bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi vardır. Bu ayın gecelerinde teravih namazı kılmak sünnettir. Ramazan ayında bir yandan Allah’a ibadet ederken diğer yandan da zekat, fıtır sadakası ve iftar ikramlarımızla insanlara karşı merhametimizi ortaya koyarız. Bir yandan Rabbimizi değer yandan da insanları memnun ederiz.  Peygamberimiz Ramazan ayı gelmeden önce ashabını ve aile efradını Ramazanın feyiz ve bereketinden gereği gibi istifade etmeleri için ikaz eder onlarında bu rahmet ikliminden gereği gibi istifade etmelerine gayret ederdi. Efendimizin kendisi de ramazan ayında diğer mevsimlere göre iyiliklere daha çok koşardı. Hz. Aişe, Peygamber Efendimizin ramazanını şu şekilde anlatmaktadır. “Hz. Peygamber hayır konusunda insanların en cömerdi idi. Özellikle Ramazan ayında Hz. Cebrail ile görüştüğünde bu cömertliğinin sınırı kalmazdı. Hz. Cebrail ile görüşmesi ise Ramazan ayı boyunca her gün gerçekleşirdi. Onun da hayır hasenattaki cömertliği esen rüzgara benzerdi” ifadelerini kullandı.

ÜSTÜNDAĞ: İZZETPAŞA CAMİİNDE HER GÜN VAAZ PROGRAMI UYGULANACAK

Ramazan ayının feyiz ve bereketinden istifademizi artırmak için Elazığ İlimizde çeşitli hazırlıklar yaptık. Camilerimizin temizlik ve düzeni ses sistemleri yeniden gözden geçirildi. Tüm camilerimizde çeşitli vakitlerde mukabele programları düzenlendi. İhsaniye Camii, Evliya Mescidi, İmam-ı Azam Camii, TOKİ Emekliler Camii, Nailbey Camii, Sara Hatun Camii’nde teravih namazları hatimle eda edilecek. Saray Camiinde her öğle namazı vakti o gün okunan cüzün özet tefsiri yapılacak. Kadir gecesinde Elazığ genelinde Ramazan ayı boyunca okunan tespit edebildiğimiz hatmi şeriflerin duası yapılacak. Öğle namazlarından önce İzzetpaşa Camiinde her gün vaaz programı uygulanacak.  Bazı Camilerimizde iftar programlarımız düzenlenecek. Kur’an Kurslarımızda yetişkinler ve 4-6 yaş öğrencileri için uygulayacağımız Ramazan faaliyetleri olacak. KYK yurtlarında ve konteynerlerda kalan depremden etkilenen kardeşlerimize yönelik faaliyetlerimiz olacak. İmam-ı Azam Camii ve Yurtbaşı Merkez Camiine Din İşleri Yüksek Kurulumuzun belirlediği mahya metinleri asılacak. Türkiye Diyanet Vakfı Elazığ Şubemize hayırsever vatandaşlarımızın emanet ettiği zekat, fitre ve bağışları ramazan ayı içerisinde hak sahiplerine ulaştıracağız” şeklinde konuştu.

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!