"GELECEĞİN RESSAM KADINLARI" SERGİSİ

Kategori: GÜNCEL - Tarih: 8 Mart 2017 16:28
"GELECEĞİN RESSAM KADINLARI" SERGİSİ
Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü  ile Fırat Üniversitesi Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi(FÜKÇAM), 8 Mart Dünya Kadınlar günü için" Geleceğin Ressam Kadınları" konulu bir resim sergisi düzenledi.

Sergide yer alan resimlerin tamamını kadın öğrencilere ait olduğunu söyleyen Arş. Gör. Yelda Usal; " Bizler bu sergi için"Geleceğin Ressam Kadınları" temasını kullandık. Serginin asıl önemi şu aslında, kadınlar bir ülkenin ve bir toplumun gelişebilmesi ve ilerleyebilmesi için çok önemli. Sanat da bunu dile getirmek için önemli bir alan, bu nedenle böyle bir sergi oluşturmaya karar verdik. Sergimizde 30-35 arası resim çalışmalarımız bulunuyor. Sergi, 8 - 15 Mart tarihleri arasında açık olacak, kadın veya erkek tüm ziyaretçilerimizi bekliyoruz." dedi.

Kadının toplumun önemli bir halkası olduğunu vurgulayan Usal, "annelik" rolünün bunun için en güzel örnek olduğunu dile getirirken, toplumun kadınlarına bu düşünceden yola çıkarak sahip çıkması ve haklarını gözetmesi gerektiğini söyledi.

Serginin kadın ressamlarından, Fırat Üniversitesi Resim Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Özge Bal ise düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: "Kadınlar gününe özel böyle bir sergi açmış olmak ve sergide kendi çalışmamın yer almasından dolayı çok mutluyum. Kadınlar gününün önemini sadece bugün değil, tüm yıl boyunca anlaşılmasını istiyorum. "  

Resim sergisinde görev alan Mehmet Hakan Öz ise, "Cennet annelerin ayakları altındadır" sözünü çok sevdiğini ve bugün içinde bun sözden yola çıkarak tüm kadınların kadınlar gününü kutladığını söyledi.

HABER: NİSA YILMAZ

https://www.bakishaber.com/haberprint/-gelecegin-ressam-kadinlari--sergisi-22417.html