HARPUT İÇİN UNESCO HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Okunma: 1513
GÜNCEL 23 Şubat 2017 13:43
Videoyu Aç HARPUT İÇİN UNESCO HAZIRLIKLARI BAŞLADI
A
a
Elazığ Belediyesi ve Ankara’da bulunan Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı işbirliğiyle binlerce yıllık tarihi mirasa sahip, medeniyetler merkezi Harput’un Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Dünya Mirası (Tentative List) Geçici Listesine alınmasına ilişkin çalışmalar başlatıldı. Çalışmalar kapsamında hazırlanacak yazılı dosyalar ve belgesel filmi ile Kültür Bakanlığı’na müracaat edilecek, ardından da 16 Mayıs 2017’de Harput’un Dünya Mirası Geçici Listesine alınmasına ilişkin dosyalarla birlikte UNESCO’ya başvuruda bulunulacak.

HARPUT GÖRÜNTÜLENDİ
Harput’un UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınmasına yönelik çalışmalar doğrultusunda tanıtıma katkı sağlamak amacıyla, başta Harput Kalesi olmak üzere Sarahatun Camii, Ulu Camii, Dabakhane Mescidi, Kale Hamamı, Kızıl Kilise, Meyem Ana Kilisesi, Gülsan Kültürevi, çeşitli sivil mimari örnekleri, Buzluk Mağarası ile Arap Baba başta olmak üzere türbeler gibi tarihi ve turistik mekanlar havadan ve karadan profesyonel bir ekip tarafından görüntülendi.
TUTAP (Turizm ve Tanıtma Platformu) Genel Başkanı Fikret Yıldız çalışmalara ilişkin yaptığı değerlendirmede, Harput’un genel olarak UNESCO’ya dahil olmasının önemine vurgu yaparak, “Yapılacak çalışmalarla 2017 yılında Harput’un merkez olarak, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınmasına ilişkin başvuruyu yapacağız ve inşallah Harput bu sene UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine dahil edilecektir. Bundan sonraki süreçte ise Harput’un yakın bir tarihte UNESCO Dünya
Mirası Asıl Listesine girmesi için gerekli çalışmaları ilgili kurumlarla birlikte yürüteceğiz. Ben inanıyorum ki Harput, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alacaktır. Bu konuda öncülük yaptığı için Sayın Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz’a ve Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar’a teşekkür ediyorum. Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesi demek, Elazığ’ın turizm açısından çok büyük bir kazanç elde etmesi demektir. Bu hem sosyal yaşama, hem ticari yaşama, hem de turizmden elde edilecek milli gelire büyük katkı sağlayacaktır.” diye konuştu.
TUTAP (Turizm ve Tanıtma Platformu) Genel Başkanı Fikret Yıldız, çalışmalara ilişkin olarak Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı ziyaret etti.

BAŞKAN YANILMAZ: “HARPUT BİNLERCE YILLIK BİRİKİMİN BUGÜNE YANSIMASIDIR”
Ziyarette Harput’a ilişkin açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Harput’un 4 bin yıllık kadim bir medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek, “Harput havzası dediğimizde bir tarafta Erzurum, bir tarafta Mardin, bir tarafta Bingöl-Muş, bir tarafta da Malatya olmak üzere devasa bir alanı kapsıyor. Bu medeniyetlerin, kültür ve sanat birikimi halen yaşamaktadır. Harput’ta bulunan, kale, medreseler, camiler, türbeler ve kiliseler bu medeniyet merkezinin sahip olduğu birikimin bugüne yansımasıdır.” dedi.

“HARPUT’U YENİDEN TARİHİ MİSYONUNA KAVUŞTURACAĞIZ”
Elazığ Belediyesi olarak Harput’ta sürdürdükleri restorasyon çalışmalarıyla tarihi yapıları gün yüzüne çıkardıklarını anlatan Başkan Yanılmaz, “Yapacağımız çalışmalarla Harput’u yeniden tarihi misyonuna
kavuşturacağız. Bu amaç doğrultusunda Elazığ Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu’nu kurduk ve çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tarihi yapılarda kazı ve restorasyon çalışmalarımızı süratle yürütüyoruz. Harput Kalesi’nde kazı çalışmaları sürüyor ve 7 bin yıllık geçmişe sahip eserlere ulaşıldı. Belki de artık 7 bin yıllık bir kültürel miras ifadesini kullanmamız gerekir” diye konuştu.
Elazığ’da Valilik, Belediye, milletvekilleri, tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, vakıflar ve dernekler olarak ‘Biz birlikte bir gücüz’ anlayışıyla hareket ettiklerinin altını çizen Başkan Yanılmaz, “Elazığ’ı geleceğe taşımak için bizler hep birlikte hareket ediyoruz ve güzel sonuçlar alıyoruz. Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması çalışmalarını da bu çerçevede yürütüyoruz. Dolayısıyla inanıyorum ki 2017 yılı Elazığ için, Harput için çok önemli bir yıl olacak. Hep birlikte Harput’un tarihi misyonuna sahip çıkacağız” dedi.
Turizm ve Tanıtma Platformu Derneği Genel Başkanı Fikret Yıldız, Harput’a yönelik çalışmalarından dolayı Başkan Yanılmaz’a ‘Teşekkür Belgesi’ takdim etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat