KASAPLAR AREFE GÜNÜ 1,5 SAAT DAHA AÇIK KALABİLECEK

Okunma: 31
GÜNCEL 12 Mayıs 2021 12:26
Videoyu Aç KASAPLAR AREFE GÜNÜ 1,5 SAAT  DAHA AÇIK KALABİLECEK
A
a

KASAPLAR AREFE GÜNÜ 1,5 SAAT DAHA AÇIK KALABİLECEK

Elazığ sınırları içerinde yer alan Kasaplar Çarşamba günü saat ilave 1,5 saat açık kalabilecek.

Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M.Ali Dumandağ yaptığı açıklamada; Tam Kapanma sürecinde kasapların saat 17:00’da kapatıldığı, yoğun geçen Ramazan ayı sonrası Ramazan Bayramı nedeniyle de kasaplarda temizlik ve diğer işlemler nedeni ile saat 17.00 sonrası en az 1 – 2 saat temizlik süresine ihtiyaçları olduğu, bu nedenle Borsa olarak yapılan girişimler neticesinde, İlimiz Valisi Erkaya Yırık’ın onayı ile Elazığ sınırları içerinde yer alan Kasapların temizlik ve eksiklerini gidermek amacıyla 12.05.2021 Çarşamba (Arefe) günü saat ilave 1,5 saat açık kalabilecekleri bildirildi.

Elazığ Ticaret Borsası üyesi olup faaliyetlerine devam eden kasaplara ait bilgilerin Valilik kanalıyla Jandarma ve Emniyet birimlerine bildirildiğini belirten Başkan Dumandağ, vermiş olduğu desteklerden ötürü Elazığ Ticaret Borsası adına ve Borsa üyesi tüm kasaplar adına Elazığ Valisi Erkaya Yırık’a teşekkür etti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat